W środę, 6 marca br. w Kielcach odbyła się uroczystość nadania prof. dr. hab. inż. Kazimierzowi Furtakowi – rektorowi PK w kadencjach 2008-2012 i 2012-2016 – tytułu doktora honoris causa Politechniki Świętokrzyskiej. 
 
KFLaudację na cześć prof. Furtaka wygłosiła dr hab. inż. Barbara Goszczyńska, prof. PŚk (Wydział Budownictwa i Architektury PŚk). 
 
Prof. Kazimierz Furtak (na zdjęciu / fot. Jan Zych) jest wybitnym ekspertem w dziedzinie inżynierii lądowej. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z badaniami konstrukcji i materiałów, budową mostów i tuneli, konstrukcjami betonowymi i drewnianymi, wzmacnianiem i modernizacją konstrukcji mostowych. Jego działalność naukowa zaowocowała m.in. wprowadzeniem do polskiego mostownictwa techniki zespolenia żelbetowej płyty pomostu z dźwigarami stalowymi za pomocą łączników listwowych. 
 
Prof. Kazimierz Furtak swoją pracę naukową i zawodową związał z Politechniką Krakowską. Tytuł magistra uzyskał w 1973 r. na Wydziale Budownictwa Lądowego PK (obecnie Wydział Inżynierii Lądowej). Pracę rozpoczął jako asystent stażysta w Zakładzie Budowy Mostów i Tuneli (obecnie Katedrze Budowy Mostów i Tuneli, którą kieruje). Doktorat obronił w 1979 r. Został zatrudniony na stanowisku adiunkta, a ponadto prowadził zajęcia na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Świętokrzyskiej. Prof. Furtak uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w 1987 r. Tytuł profesora nauk technicznych otrzymał w 1999 r. 
 
Autor lub współautor ponad 300 publikacji naukowych i 130 artykułów. Wypromował ponad 100 prac dyplomowych i ponad 20 przewodów doktorskich. Recenzent rozpraw doktorskich, habilitacyjnych oraz wniosków profesorskich.
 
Prof. Furtak w latach 1996-2002 przez dwie kadencje pełnił funkcję dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej PK (wcześniej przez sześć lat był prodziekanem tego wydziału). Od 2002 do 2005 r. był prorektorem Politechniki Krakowskiej ds. rozwoju, a w latach 2005-2008 prorektorem ds. nauki. W roku 2008 został wybrany na stanowisko rektora PK. Funkcję tę pełnił przez dwie kadencje: 2008-2012 i 2012-2016. 
 
Od 2017 r. jest przewodniczącym Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów. Ponadto przewodniczy Komisji Nauk Technicznych Polskiej Akademii Umiejętności, a także Komitetowi Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk. Członek Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej.
 
Prof. Kazimierz Furtak od początku kariery zawodowej zdobywał praktyczne doświadczenie jako inżynier i projektant mostów, m.in. w Kieleckim Przedsiębiorstwie Robót Mostowych, Krakowskim Biurze Projektów Dróg i Mostów „Transprojekt”, Centralnym Ośrodku Badawczo-Projektowym Konstrukcji Metalowych „Mostostal”, Biurze Projektów i Ekspertyz Budowli Komunikacyjnych „Miastoprojekt” w Krakowie. Uzyskał uprawnienia budowlane do projektowania mostów i tuneli, kierowania, nadzorowania i kontroli budowy, oceniania i badania stanu technicznego budowli. Jest rzeczoznawcą Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji. 
 
Za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną prof. Furtak otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal Zasłużony dla Polskiego Mostownictwa, Medal Aleksandra i Zbigniewa Wasiutyńskich, nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministra Infrastruktury, a także nagrody przyznawane przez Politechnikę Krakowską
 
(bk)
 fot1  fot2  fot7  fot9
 fot4  fot5  fot6  fot8

 

 

Na zdjęciach, uroczystość nadania prof. Kazimierzowi Furtakowi tytułu doktora honoris causa Politechniki Świętokrzyskiej (6.03.2019 r.) / fot. Jan Zych