Prof. dr hab. inż. Błażej Skoczeń z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej został przewodniczącym Komisji Ewaluacji Nauki – organu powołanego na mocy nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. 
 
Wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin powołał na członków komisji trzydziestu jeden przedstawicieli poszczególnych dziedzin nauki i sztuki oraz specjalistów od polityki naukowej.
 
Kadencja Komisji Ewaluacji Nauki będzie trwała cztery lata. Do zadań KEN należy przede wszystkim przeprowadzenie ewaluacji jakości działalności naukowej jednostek naukowych, a także ewaluacja kształcenia w szkołach doktorskich. Komisja będzie odpowiedzialna m.in. za przygotowanie projektów wykazów wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, przedstawianie ministrowi propozycji kategorii naukowych dla podmiotów poddanych ewaluacji, współpracę z krajowymi i międzynarodowymi instytucjami zajmującymi się ewaluacją jakości działalności naukowej. 
 
SkoczeCzłonkowie Komisji Ewaluacji Nauki zostali wybrani spośród kandydatów zgłoszonych przez uczelnie, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze i instytuty międzynarodowe. W skład komisji weszło także siedem osób wskazanych przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego, które posiadają doświadczenie w zakresie polityki naukowej. 
 
Przewodniczącym KEN pierwszej kadencji został prof. dr hab. inż. Błażej Skoczeń (na zdjęciu / fot. Jan Zych) z Politechniki Krakowskiej. Prof. Skoczeń jest absolwentem PK. Obecnie kieruje Centrum Projektowania Akceleratorów WM PK. Odbył staże naukowe na Uniwersytecie Technicznym w Wiedniu (1992) i w Toyohashi University of Technology w Japonii (1993). Pracował również w Institut Français de Mécanique Avancée (2006). Kierował w CERN jednym z zespołów zajmujących się projektem Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC). W 2013 r. został członkiem Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest przewodniczącym Sekcji Mechaniki Materiałów Komitetu Mechaniki PAN. Autor około 200 publikacji, książek, raportów i opracowań naukowych, w tym trzech monografii. 
 
(bk)