Drukuj
BurligaNa Politechnice Krakowskiej odbył się po raz ósmy Dzień Liczby Pi. Najlepszy w recytacji rozwinięcia liczby okazał się Dominik Sobczyk z II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy. Ubiegłoroczny rekord nie został jednak pobity. 
 
284 - tyle cyfr z rozwinięcia liczby Pi wyrecytował z pamięci zwycięzca konkursu z okazji Dnia Liczby Pi. Drugie miejsce w rywalizacji zajęła Julia Pedrycz z 188 wygłoszonymi cyframi, a trzecie siedmioletnia Natalia Sobczyk (142 cyfry) – najmłodsza uczestniczka w historii konkursu. Nienaruszony pozostaje imponujący rekord Piotra Sterca z 2018 r., który wynosi 2333 cyfry z rozwinięcia Pi. 
 
Oprócz konkursu recytacji rozwinięcia liczby Pi w czwartek na PK rywalizowano także w układaniu kostki Rubika na czas. Tu najlepszy okazał się – drugi rok z rzędu – Łukasz Burliga, uczeń II klasy VII LO w Krakowie, który kostkę ułożył w 10,69 s. Drugi był Bartłomiej Krokos (12,54 s), a trzeci Wojciech Natanek (13,72 s). 
 
W programie Dnia Liczby Pi na Politechnice Krakowskiej były także otwarte wykłady: „Liczba Pi - perła w koronie Królowej nauk” dr. hab. Jana Korońskiego i „Od liczby Pi do kryptowalut” prof. dr. hab. Stanisława Drożdża. Uczestnicy wydarzenia mogli spróbować również ciasta „Pi Pie”.
 
Święto liczby Pi (3,14), najsłynniejszej liczby niewymiernej w matematyce, obchodzone jest na całym świecie 14 marca. Na Politechnice Krakowskiej organizują je studenci Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki.
 
dzien pi
 
 
Na zdjęciach, 1) Łukasz Burliga - zwycięzca konkursu w układaniu kostki Rubika na czas / fot. Jan Zych; zwycięzcy recytacji rozwinięcia liczby Pi / fot. Emilia Przybyłek; 3) prof. Stanisław Drożdż prowadzi wykład / fot. Jan Zych
 
 (bk)