14 marca br. w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej odbyło się spotkanie rektora i kanclerza PK z nowo powołaną Radą Uczelni, a następnie jej pierwsze posiedzenie. Rektor prof. dr hab. inż. Jan Kazior wręczył członkom Rady, wybranym przez Senat PK 27 lutego br., akty nominacyjne.

Rada PK

Odebrali je: prof. Stanisław Gaca, dr hab. Jacek Jaśtal, dr hab. inż. Jacek Pietraszek, Witold Szczypiński, Stefan Życzkowski, Jacek Drabik oraz Michał Kostrzewa. – To historyczna chwila dla Politechniki Krakowskiej. Rozpoczyna działalność trzeci najważniejszy – obok rektora i senatu – organ uczelni – powiedział podczas spotkania rektor PK. Jak podkreślił, nowa ustawa „Prawo o szkolnictwie wyższym i Rada PK1nauce” stawia przed członkami Rady Uczelni odpowiedzialne zadania. To m.in. opiniowanie projektu strategii uczelni, opiniowanie projektu statutu, monitorowanie gospodarki finansowej i zarządzania uczelnią, wskazywanie kandydatów na rektora, po zaopiniowaniu przez senat, opiniowanie sprawozdania z realizacji strategii uczelni. W ramach monitorowania gospodarki finansowej Rada Uczelni opiniuje plan rzeczowo-finansowy, zatwierdza sprawozdanie z jego wykonania oraz zatwierdza sprawozdanie finansowe.

Liczymy na aktywność i wsparcie członków Rady uczelni nie tylko w tych obszarach, w których zadania wyznacza Radzie nowa ustawa. Mamy nadzieję, że Państwa wiedza i doświadczenie będą dla nas cennym wsparciem także w innych działaniach na rzecz dalszego rozwoju uczelni, zwłaszcza prowadzenia badań naukowych i kształcenia na wysokim poziomie – podkreślił rektor Jan Kazior.

Kadencja pierwszej Rady Uczelni na Politechnice Krakowskiej rozpoczęła się 1 marca br., a zakończy 31 grudnia 2020 r. Na pierwszym posiedzeniu członkowie Rady wybrali kandydata na  jej przewodniczącego (zgodnie z ustawą to osoba spoza społeczności PK, a ostatecznego wyboru dokona Senat). Rada pracowała także nad swoim regulaminem oraz – na podstawie art. 423 ust. 2 ustawy – uchwałami dotyczącymi zarządzania nieruchomościami.

***
Na posiedzeniu 28 marca  2019 r. Senat PK powołał Stefana Życzkowskiego na przewodniczącego Rady Uczelni.

Na zdjęciach, 1) członkowie Rady Uczelni z rektorem PK prof. Janem Kaziorem, od lewej: dr hab. Jacek Jaśtal, prof. Stanisław Gaca, dr hab. inż. Jacek Pietraszek, prof. Jan Kazior, Jacek Drabik, Witold Szczypiński, Stefan Życzkowski, inż. Michał Kostrzewa; 2) spotkanie Rady Uczelni z rektorem Janem Kaziorem i kanclerzem PK mgr. inż. Leszkiem Bednarzem / fot. Jan Zych
Aktualizacja 29-03-2019