Cel studiów podyplomowych

 

Celem Podyplomowych Studiów pn. „Rewitalizacja miejskich i wiejskich zespołów osiedleńczych” jest przygotowanie specjalistycznej kadry o szerokiej, interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu rewitalizacji z uwzględnianiem aspektów środowiskowych, ekonomicznych, społecznych, prawnych,
i przestrzennych. Działania wyprowadzające ze stanów kryzysowych odnoszące się do terenów miejskich i wiejskich potrzebują wielokierunkowych, zharmonizowanych czynności. Diagnozowanie i programowanie zmiany w zakresie przeobrażeń w zespołach osiedleńczych wymagają specjalistycznej wiedzy z zakresu ochrony istniejących struktur przestrzennych, aktualnych uwarunkowań i możliwości ich przebudowy. Studia pozwolą słuchaczom na zapoznanie się z najnowszymi trendami, badaniami i metodami działań koordynowanych przez lokalną administrację samorządową, aby osiągnąć pozytywne rezultaty rewitalizacji. Zadaniem Studiów jest wyposażenie słuchaczy w kompetencje do prowadzenia całościowego procesu rewitalizacji we wszystkich fazach, zrozumienie współzależności pomiędzy celami społecznymi, ekonomicznymi i przestrzennymi, uświadomienie znaczenia nadawania zdegradowanym terenom funkcji wynikających z warunków otoczenia i potrzeb użytkowników. Szczególny nacisk położony jest na zagadnienia roli polityki przestrzennej w procesie rewitalizacji, związek z działalnością planistyczną, projektowaniem urbanistycznym i architektonicznym, a także wymiar działań przestrzennych dla utrzymania tożsamości miejsca i zapewnienia ładu przestrzennego.

 

 

Adresaci studiów podyplomowych


Kandydaci powinni rekrutować się z pośród absolwentów pierwszego i drugiego stopnia uczelni technicznych, uniwersyteckich i zawodowych. Studia skierowane są do pracowników administracji publicznej zainteresowanej problematyką rewitalizacji w gminach, a także pracujących w urzędach wyższego szczebla, rad gmin, uczestników procesu tworzenia programów rewitalizacji, także wszystkich istniejący i potencjalni interesariusze rewitalizacji . Planowane studia podyplomowe są zgodne z potrzebami oraz perspektywami rynku pracy oraz zapotrzebowaniem na specjalistyczną wiedzę.

 

 

Charakterystyka planu studiów


Studia podyplomowe prowadzone będą w formie niestacjonarnej. Zajęcia odbywać się będą w piątki i soboty według harmonogramu ustalanego na początku semestru.Studia będą trwały 2 semestry (zimowy i letni) i obejmować będą wykłady, ćwiczenia i seminaria. Zakończone zostaną pracą dyplomową. Po uzyskaniu efektów kształcenia określonych dla Studiów Podyplomowych „Rewitalizacja miejskich i wiejskich zespołów osiedleńczych” absolwenci otrzymają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych, na którym są wyszczególnione przedmioty, liczba zrealizowanych godzin i punkty ECTS, liczba semestrów oraz wynik studiów podyplomowych.

 

 

Główne bloki tematyczne:

  1. geneza i cele rewitalizacji, przekształcenia struktur przestrzennych w historycznym rozwoju;
  2. przyczyny i procesy degradacji, diagnozowanie stanu kryzysowego;
  3. rewitalizacja środowiska miejskiego- obszary śródmiejskie, zespoły mieszkaniowe. Rewitalizacja terenów poindustrialnych;.
  4. problemy osadnictwa wiejskiego, rewitalizacja w gminach wiejskich;
  5. warunki prowadzenia rewitalizacji: podstawy prawne, partycypacja społeczna, finansowanie i zarzadzanie rewitalizacją;
  6. planowanie przestrzenne w procesie rewitalizacji;
  7. projekty rewitalizacyjne w obszarach ochrony konserwatorskiej;
  8. skutki finansowe rewitalizacji.

 

 

Lokalizacja Podyplomowych Studiów Rewitalizacji


Instytut Projektowania Miast i Regionów – Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej; 31-155 Kraków, ul. Warszawska 24.

 


Kierownik Podyplomowych Studiów Rewitalizacji

dr hab. inż. arch. Rafał Blazy, prof. PK

 


Koordynator Podyplomowych Studiów Rewitalizacji

dr inż. arch. Monika Gołąb-Korzeniowska

 


CZAS TRWANIA STUDIÓW: 2 semestry. Zajęcia odbywają się w piątki po południu i w soboty.


ROZPOCZĘCIE ZAJĘĆ: w zależności od naboru słuchaczy, przewidywany termin: październik 2019. Spotkania przewidziane są od października w cyklach co dwa tygodnie.


LIMIT MIEJSC: min. 15 słuchaczy


TERMIN NADSYŁANIA ZGŁOSZEŃ: nabór trwa


WARUNKI UCZESTNICTWA:

  • ukończenie studiów w szkole wyższej;
  • wniesienie opłaty przed rozpoczęciem zajęć ( co najmniej pierwsza rata – 50% kwoty).

 

WYMAGANE DOKUMENTY:

  • karta zgłoszenia (PDF) (DOC);
  • karta zgłoszenia (w wersji papierowej, podpisana własnoręcznie);
  • 1 fotografia (wykonana zgodnie z wymaganiami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych);
  • kserokopia dyplomu (lub odpisu) ukończenia studiów wyższych (poświadczona za zgodność z oryginałem przez osobę przyjmującą dokumenty na studia podyplomowe).

 

KLAUZULA INFORMACYJNA DLA KANDYDATÓW NA STUDIA PODYPLOMOWE PROWADZONE NA POLITECHNICE KRAKOWSKIEJ


Dokumenty można składać osobiście w siedzibie Instytutu, pocztą lub na adres e-mail.

 

 


KOSZT UCZESTNICTWA: 3660 zł - płatne w całości lub w dwóch ratach.

Nr konta na które trzeba dokonać wpłaty zostanie wysłany każdemu uczestnikowi po otrzymaniu przez koordynatora karty zgłoszenia.

 

KONTAKT: Koordynator Studiów, Instytut Projektowania Miast i Regionów, A-5 (p. 105), tel. 12 628 20 50, tel. kom. 502 399 081 w godz. 10.00-14.00, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.