Studenci Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej zostali laureatami międzynarodowego konkursu architektonicznego na projekt fabryki przyszłości. Konkurs „Rock my Plant” organizował francuski koncern chemiczny Air Liquide. Finałowa gala odbyła się w Instytucie Świata Arabskiego w Paryżu, 25 lutego br.

Organizator zaprosił do konkursu 7 uczelni z Francji, Włoch, Polski i Turcji. Zgłosiło się 65 studentów, którzy przedstawili 40 projektów.

Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej reprezentowało 19 studentów z indywidualnymi projektami opracowanymi w ramach zajęć w Zakładzie Architektury Przemysłowej, pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. arch. Macieja Złowodzkiego.

Spośród studentów PK, nagrodę specjalną jury konkursu „Rock my Plant” otrzymał Marek Bystroń a prace Wojciecha Kockiego, Michała Karola, Julii Kosy, Konrada Limanówki, Jerzego Rafy i Adama Ciuka zostały wyróżnione prezentacją na specjalnej wystawie pokonkursowej, do której jury zakwalifikowało tylko 8 spośród 40 projektów.

Z ramienia Politechniki koordynacją działań konkursowych zajmował się dr inż. arch. Krzysztof  Ludwin. Korektę projektów konkursowych oraz wszelkich wiadomości merytorycznych i technicznych dostarczyli członkowie zespołu dydaktycznego ZAP: dr inż. arch. Krzysztof Ludwin, dr inż. arch. Katarzyna Zawada-Pęgiel, dr inż. arch. Andrzej Wiszowaty i mgr inż. arch. Anna Taczalska.

Sześcioosobowemu jury konkursu przewodniczyli: francuski architekt Jean Nouvel i François Darchis - członek Komitetu Wykonawczego Air Liquide, odpowiadający za innowacje.

Nagrodę główną otrzymały dwa zespoły studentów z Państwowej Wyższej Szkoły Architektury w Paryżu (Ecole Nationale Supérieure d'Architecture), a specjalne wyróżnienia przyznano również studentom Państwowej Wyższej Szkoły Architektury w Strasburgu (Ecole Nationale Supérieure d'Architecture) i Weneckiego Uniwersytetu Architektury.

Członkowie jury podkreślali jakość i dużą różnorodność nadesłanych projektów, których autorzy potrafili połączyć estetykę ogólną fabryki, dobór materiałów z modułowością konstrukcji. Oceniający docenili też stopień, w jakim uczestnicy konkursu potrafili zintegrować fabrykę z obszarami miejskimi i wkomponować w środowisko naturalne.

Więcej informacji na temat konkursu znajduje się na stronie internetowej www.rockmyplant.ilab.airliquide.com.

(Na zdjęciach, nagrodzeni w konkursie Air Liquide i-Lab z członkami jury oraz dyplom Marka Bystronia / fot. WA PK )