plakat Dzien Europy9 maja br. Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska, w ramach realizowanego projektu Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Kraków, zorganizuje obchody Dnia Europy. W tym roku głównym punktem programu będzie niezwykły pokaz w technice 3D mappingu, który przeprowadzi Koło Naukowe Grafiki Komputerowej Visgraph z Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki
 
Krakowski Dzień Europy wpisuje się w ogólnopolskie wydarzenia organizowane przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Głównym celem obchodów jest kreowanie postaw sprzyjających świadomemu i aktywnemu obywatelstwu europejskiemu oraz promowanie integracji europejskiej.
 
Na uczestników Dnia Europy będzie czekało 600 żółtych róż, a o godz. 21.00 z Wieży Mariackiej popłyną dźwięki „Ody do radości” Ludwiga van Beethovena, którą zagra hejnalista. Zaraz po odegraniu hymnu Europy rozpocznie się pokaz 3D mappingu. Tym razem widowisko, które przeprowadzą członkowie Koła Naukowego Grafiki Komputerowej Visgraph z WFMI PK, odbędzie się na fasadzie Pałacu Krzysztofory – siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przy Rynku Głównym. Tematem przewodnim będzie podróż po różnych zakątkach Europy. 
 
3D mapping łączy sztukę i technologię – jest kompozycją architektury, światła oraz dźwięku. Animację przygotowuje się dla konkretnego budynku i nie może być wykorzystana w innym miejscu. W ubiegłym roku członkowie Koła Naukowego Grafiki Komputerowej Visgraph wraz z absolwentami kierunku informatyka specjalności grafika komputerowa i multimedia na Politechnice Krakowskiej przeprowadzili pokazy (w maju i wrześniu) na ścianie dawnego Pałacu Królewskiego w Łobzowie przy ul. Podchorążych 1. Projekt został zainspirowany wybitnymi polskimi wynalazcami, m.in. Marią Skłodowską-Curie, Mieczysławem Wolfke i Kazimierzem Prószyńskim. 
 
Widowiska w technice 3D mappingu gościły też na innych budynkach Politechniki Krakowskiej – Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym „Działownia” przy ul. Warszawskiej 24 oraz akademikach w Czyżynach. 19 maja 2018 r., podczas festiwalu Daisy Days organizowanego przez Urząd Miejski w Pszczynie, studenci PK zajęli drugie miejsce w konkursie 3D mappingu. Zadanie polegało na trójwymiarowej animacji jednego z budynków pszczyńskiej starówki. 
 
(bk)