22 maja br. Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej PK zaprasza na wykład otwarty pt. „Cztery Pory Roku A. Vivaldiego jako przykład muzyki programowej”, który wygłosi skrzypaczka dr hab. Danuta Augustyn. Prelekcja będzie ilustrowana muzyką wykonywaną na żywo
 
W drugiej części zajęć z mini-recitalem wystąpi węgierska harfistka Fanni Nizalowski, studentka ostatniego roku Akademii Muzycznej w Krakowie. Uczestnicy wydarzenia będą mogli posłuchać utworów Germaine Tailleferre (Sonata for Harp), Jacques’a de La Presle’a (Le Jardin mouillé) i Félixa Godefroid’a (Étude de concert). Na koniec Danuta Augustyn i Fanni Nizalowski wystąpią w duecie wykonując fragmenty „Zimy” Vivaldiego. 
 
Wykład w ramach interdyscyplinarnych zajęć „Muzyczny kanon chemika” (cykl „Wirtuozi w Politechnice”) odbędzie się w środę 22 maja br. o godz. 16.15 w budynku Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej na kampusie PK przy ul. Warszawskiej 24 - sala Rady Wydziału (nr 12). 
 
Danuta Augustyn
 
Dr hab. Danuta Augustyn jest adiunktem w Katedrze Muzyki Współczesnej i Jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie. W 1998 r. ukończyła tę uczelnię z wyróżnieniem, a w roku 2000 uzyskała dyplom w zakresie muzyki kameralnej w Accademii Musicale Chigiana w Sienie. W 2004 r. ukończyła Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie. Stopień doktora sztuk muzycznych uzyskał w 2011 r. 
 
Doktor Danuta Augustyn jest skrzypaczką w Kwartecie Smyczkowym Dafô. Zespół był wielokrotnie nagradzany na licznych konkursach krajowych i międzynarodowych, w tym dwoma Fryderykami - Nagrodą Polskiej Akademii Fonograficznej. Danuta Augustyn wraz z Kwartetem uczestniczyła w wielu festiwalach polskich i zagranicznych - występowała m.in. z członkami kwartetu Melos, Kwartetem Śląskim, Olgą Pasiecznik, Januszem Olejniczakiem, Krzysztofem Meyerem, Urszulą Kryger, Agatą Zubel, Jerzym Artyszem. Wielokrotnie brała udział w europejskich tournées zespołu The Lambchop oraz w projektach teatralnych. Od 2007 r. jest skrzypaczką orkiestry Sinfonietta Cracovia. 
 
Wykłady i seminaria „Muzyczny kanon chemika” to oryginalne i jedyne w skali kraju przedsięwzięcie pedagogiczne wprowadzone w 2011 r. do oferty dydaktycznej Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK przez dr. hab. Piotra Romańczyka i dr. inż. Stefana Kurka z Katedry Biotechnologii i Chemii Fizycznej WIiTCh. Celem zajęć, realizowanych cyklicznie dla studentów I roku wszystkich kierunków, jest kształtowanie wrażliwości i świadomości muzycznej przyszłego absolwenta uczelni technicznej, co wpisuje się w misję Politechniki Krakowskiej. Poprzez słuchanie kompozycji należących do kanonu muzyki poważnej w wybitnych interpretacjach, a także przedstawienie związków między muzyką i nauką, studenci rozwijają nawyki związane z aktywnym uczestnictwem w życiu kulturalnym. 
 
W trakcie autorskich wykładów przygotowywanych w formie audycji, studenci słuchają wybranych kompozycji poprzedzonych krótkim wprowadzeniem, dyskutują o utworach i zapoznają się z elementami estetyki muzycznej. Ważne miejsce zajmuje prezentowanie przez prowadzących twórczości i osiągnięć naukowych kompozytorów-chemików lub melomanów-chemików, m.in. Aleksandra Borodina, Edwarda Elgara, Dmitrija Mendelejewa. Dzięki systematycznie rozwijanej współpracy pedagogicznej z wybitnymi artystami z Akademii Muzycznej w Krakowie i Akademii Muzycznej w Katowicach - skrzypaczką dr hab. Danutą Augustyn oraz z dr. Stanisławem Bromboszczem, studenci mają możliwość bezpośrednich spotkań oraz słuchania muzyki wykonywanej na żywo. Ponadto, w ramach zajęć biorą udział w prestiżowych wydarzeniach muzycznych (koncerty w Filharmonii i Operze Krakowskiej, Centrum Kongresowym ICE Kraków, Akademii Muzycznej w Krakowie). W 2013 r. gościem przedmiotu „Muzyczny kanon chemika” był prof. Krzysztof Penderecki, który - jak sam podkreślił - po raz pierwszy spotkał się ze studentami i pracownikami uczelni technicznej.
 
Danuta Augustyn ponownie odwiedzi Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej PK 29 maja br.
 
 
Na zdjęciach, dr hab. Danuta Augustyn w trakcie wykładu na WIiTCh PK / fot. Piotr Romańczyk