W sobotę 25 maja br. o godzinie 13.30 w kinie Małopolskiego Ogrodu Sztuki przy ul. Rajskiej w Krakowie odbędzie się premiera filmu „Poszukiwanie formy. Witold Cęckiewicz”, poświęconego życiu i twórczości wybitnego polskiego architekta, doctora honoris causa Politechniki Krakowskiej, profesora Wydziału Architektury PK. W projekcji weźmie udział bohater obrazu. Pokaz odbędzie się podczas przeglądu Filmoteki Małopolskiej w ramach 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Wstęp wolny.

FilmWCeckiewicz- Film przedstawia sylwetkę prof. Witolda Cęckiewicza, jednego z najważniejszych architektów powojennego modernizmu. Takie jego realizacje, jak biurowiec PKP, hotel Cracovia, kino „Kijów” przypadają na okres PRL, ale do dziś w znaczący sposób kształtują przestrzeń Krakowa. Z kolei po roku 1989 powstaje Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, równie ważne dla miasta dzieło Witolda Cęckiewicza. Rozważania profesora o architekturze, o genezie własnych projektów, także pomnikowych, tworzą fascynujący rozdział historii tej dziedziny sztuki - mówi reżyserka i autorka scenariusza filmu Monika Skwirtniańska-Gryszczyk (produkcja Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i TVP Kraków).

W filmowej opowieści o życiu i twórczości prof. Cęckiewicza wykorzystane zostały m.in. archiwalne materiały Politechniki Krakowskiej.

Prof. Witold Cęckiewicz (ur. w 1924 r.) jest profesorem zwyczajnym i doktorem honoris causa Politechniki Krakowskiej, członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności. W latach 1955-1960 był głównym architektem Krakowa, a od 1970 do 1994 r. twórcą i dyrektorem Instytutu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, przekształconego w Instytut Projektowania Urbanistycznego i kierownikiem Katedry Kompozycji Urbanistycznej na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Wykładał w Iowa State University w Ames (USA) oraz Städtebauliches Institut w Stuttgarcie (Niemcy).

W latach 1994-2006 prowadził wykłady i seminaria z zakresu architektury sakralnej w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Od 1989 do 1999 roku pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Architektury i Urbanistyki. Był dyrektorem Wydziału Twórczości Artystycznej PAU (1996-2008) i wieloletnim członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych oraz Rady Głównej przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ogromny dorobek projektowy i realizacyjny prof. Cęckiewicza obejmuje zespoły urbanistyczne, obiekty architektoniczne i rzeźbiarskie, m.in. hotel „Cracovia” i kino „Kijów”, współautorstwo zespołów osiedlowych w Krakowie, projektów na trzech wyższych uczelniach (Politechnika Krakowska, Akademia Rolnicza w Lublinie i Politechnika Rzeszowska) oraz założeń pomnikowych na polach Grunwaldu i na terenie nazistowskiego obozu straceń w Płaszowie.

Szczególne miejsce w tej twórczości zajmują obiekty ambasady polskiej w New Delhi (nagroda Building of the Year - przyznana przez rząd Indii w roku 1978), zespół obiektów bazyliki Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, a także wiele budowli i założeń sakralnych m.in. w Krakowie, Rzeszowie, Zakopanem.

Powyżej kadr z filmu: „Poszukiwanie formy. Witold Cęckiewicz”