Stypendium ministra dla studentów za znaczące osiągnięcia naukowe/artystyczne/sportowe
na rok akademicki 2020/2021

Stypendium ministra za znaczące osiągnięcia na rok akademicki 2020/2021 może być przyznane studentowi, który w roku akademickim 2019/2020 zaliczył rok studiów oraz uzyskał wpis na kolejny rok studiów w roku akademickim 2020/2021 oraz wykazał się:

• znaczącymi osiągnięciami naukowymi,
  • lub znaczącymi osiągnięciami artystycznymi związanymi ze studiami,
  • lub znaczącymi osiągnięciami sportowymi,

uzyskanymi w okresie studiów od dnia:

• rozpoczęcia studiów – w przypadku studenta studiów pierwszego stopnia albo jednolitych studiów magisterskich,
  • rozpoczęcia studiów pierwszego stopnia poprzedzających studia drugiego stopnia – w przypadku studenta studiów drugiego stopnia,
  • 1 października roku akademickiego, w którym studentowi przyznano ostatnie stypendium dla studentów albo stypendium ministra za wybitne osiągnięcia, na podstawie art. 181 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2017 r. poz. 2183, z późn. zm.)
  • do dnia 30 września 2020 roku, z wyłączeniem okresów urlopów od zajęć lub innych przerw udzielonych zgodnie z regulaminem studiów.

Student kształcący się równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymać stypendium tylko na jednym, wskazanym przez siebie kierunku.

Stypendium ministra przysługuje na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich.

Stypendium nie przysługuje studentowi:

• jeżeli od rozpoczęcia przez niego studiów upłynęło 6 lat,
  • posiadającemu tytuł zawodowy:
    • magistra, magistra inżyniera albo równorzędny,
    • licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia.

Student ubiegający się o stypendium ministra składa wniosek w formie dokumentu word, zapisany pod nazwą „wniosek stypmin PK nazwisko i imię” (bez polskich znaków). Student wypełnia wniosek w części B i C.

Do wniosku o przyznanie stypendium ministra wymagane jest dołączenie dokumentów w formacie pliku pdf, potwierdzających uzyskanie znaczących osiągnięć przez studenta. Załączony plik pdf ma zawierać skany osiągnięć z opisaniem, którego osiągnięcia dotyczy dany skan, np. 1c - skan stron publikacji X. W przypadku współautorstwa należy dołączyć również odpowiednie oświadczenie, określające procentowy wkład autorski za dane osiągnięcie. Plik pdf ze wszystkimi skanami osiągnięć należy zapisać pod nazwą „wniosek stypmin PK nazwisko i imię - zalaczniki” (bez polskich znaków).

Do wniosku student obowiązkowo musi dołączyć oświadczenie potwierdzające, że informacje zawarte we wniosku są zgodne ze stanem faktycznym oraz o wyrażeniu zgody na zamieszczenie danych osobowych w nim zawartych w zbiorze danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz na przetwarzanie tych danych zgodnie z przepisami. Oświadczenie należy zapisać w formacie pliku pdf pod nazwą „wniosek stypmin PK nazwisko i imię - oswiadczenie” (bez polskich znaków).

Tak zapisane dokumenty (3 pliki) student przesyła mailem do dziekana wydziału z kopią maila do kierownika dziekanatu wydziału na którym się kształci, w terminie wyznaczonym przez dziekana wydziału.

Szczegółowe informacje na temat zasad ubiegania się o stypendium ministra dla studentów na rok akademicki 2020/2021 są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego:

Podstawa prawna przyznawania stypendium ministra dla studentów: