29 maja br. o godz. 9.00 w Pawilonie Konferencyjno-Wystawowym „Kotłownia” odbędzie się uroczystość nadania Uniwersytetowi Trzeciego Wieku Politechniki Krakowskiej imienia dr inż. Władysławy Marii Francuz, profesor oświaty. Laudację wygłosi prof. dr hab. inż. Kazimierz Flaga.
 logo UTW
W uroczystościach uczestniczyć będzie rodzina dr inż. Władysławy Marii Francuz. Wykład pt. „Wybrane kierunki rozwoju nauki” przedstawi prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak. Uczestnicy wydarzenia posłuchają występu Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”, działającego przy Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie.

Dr inż. Władysława Maria Francuz (ur. w 1944 r.; zm. w 2017 r.) ukończyła Wydział Budownictwa Lądowego (dzisiaj Wydział Inżynierii Lądowej) Politechniki Krakowskiej. W latach 1994-2014 pełniła funkcję dyrektora Centrum Pedagogiki i Psychologii PK. Od roku 2010 koordynowała (w ramach CPiP PK) działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

WM FrancuzW latach 2014-2016 była członkiem Krakowskiej Rady Seniorów przy Gminie Miejskiej Kraków. Od roku 1956 w Związku Harcerstwa Polskiego, zdobyła wszystkie stopnie harcerskie i instruktorskie do harcmistrza włącznie. Założyła i ponad 40 lat kierowała Zespołem Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”, przy Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie.

Dr Maria Francuz aktywnie działała w Komitecie Olimpiady i Umiejętności Budowlanych w Krakowie i Warszawie oraz w zespołach Komisji Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. Autorka ponad 140 publikacji, w tym kilkunastu książek.

Laureatka tytułu „Krakowianka Roku” (2014) przyznawanego przez klub Soroptimist International. Została wyróżniona nagrodą Województwa Małopolskiego – „Amicus Hominum” (2009) oraz medalem prezydenta Krakowa „Honoris Gratia” (2010).

W 2014 r., w plebiscycie „Dziennika Polskiego” otrzymała wyróżnienie „Taaaki Człowiek”. Bardzo ceniła sobie odznaczenie Kawalera Orderu Uśmiechu. Otrzymała medal KEN i medale z okazji 100-lecia Harcerstwa oraz 70-lecia Politechniki Krakowskiej. „Gazeta Krakowska” dwukrotnie wybrała ją Człowiekiem Roku (2000, 2016).

(bk)

Na zdjęciu, dr inż. Władysława Maria Francuz / fot. Jan Zych