Przemysław Luty i Krystian Leski, studenci II stopnia studiów na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, zostali laureatami szóstej edycji programu stypendialnego Grupy Azoty S.A. W poniedziałek, 3 czerwca br., w Willi Eugeniusza Kwiatkowskiego w Tarnowie nagrodę wręczyli laureatom wiceprezes zarządu i dyrektor generalny Grupy Azoty S.A Witold Szczypiński oraz rektor Politechniki Krakowskiej prof. Jan Kazior. Nagrodzeni studenci otrzymują stypendium w wysokości 1000 zł miesięcznie, gwarancję zatrudnienia w Grupie Azoty oraz możliwość uczestniczenia w projektach opartych na współpracy środowiska nauki z przemysłem.  
 
Grupa Azoty S.A od wielu  lat współpracuje z Politechniką Krakowską, realizując wspólne przedsięwzięcia  naukowo-badawcze i edukacyjne. W 2014 r. ustanowiła program stypendialny dedykowany studentom PK, którzy osiągają sukcesy naukowe w dziedzinach odpowiadających profilowi działalności firmy: chemii, inżynierii chemicznej lub technologii chemicznej. Obaj tegoroczni laureaci są absolwentami studiów I stopnia na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa (specjalność: inżynieria procesów technologicznych), ich prace dyplomowe, łączące teorię naukową z praktyką przemysłową, zostały wysoko ocenione. Obecnie kontynuują kształcenie na studiach magisterskich, są aktywnymi działaczami kół naukowych na PK, mają też na koncie pierwsze publikacje naukowe. – Stypendium Grupy Azoty to dla nas duże wyróżnienie, tym bardziej cenne, że wiążemy swoją przyszłość z branżą chemiczną – mówił podczas uroczystości Krystian Leski. – Dołożymy wszelkich starań, by utrzymać wysoki poziom w nauce i rozwijać się też poza programem kształcenia, zwłaszcza poprzez działalność w kole naukowym – dodawał Przemysław Luty. 
 
Azoty
 
Wagę współpracy przemysłu ze środowiskiem naukowym, także w kształceniu wysokokwalifikowanych kadr inżynierskich, podkreślał w poniedziałek w Tarnowie wiceprezes Grupy Azoty Witold Szczypiński. – W tym obszarze nasze relacje z Politechniką Krakowską są najmocniejsze i mają już programowy charakter. Liczymy na rozwój dotychczasowej współpracy oraz nowe wspólne inicjatywy – podkreślił. Jak dodawał, Grupa Azoty szczególnie zainteresowana jest kształceniem specjalistów, którzy będą umieli samodzielnie formułować cele badawcze i organizować procesy badawczo-rozwojowe, bazując na analizie rynku i szerokim dostępie do infrastruktury laboratoryjnej .
 
Rektor PK prof. Jan Kazior zadeklarował zacieśnienie współpracy z Grupą Azoty, zarówno w obszarze badań, jak i kształcenia. – Bardzo pielęgnujemy kontakty z partnerami przemysłowymi, chcemy odpowiadać na ich potrzeby. Współpracę z Grupą Azoty cenimy sobie szczególnie, przynosi ona duże korzyści naszym pracownikom i studentom. W obszarze kształcenia jesteśmy gotowi na jeszcze większą elastyczność i dopasowanie form i programu edukacji do potrzeb firmy i pracy na konkretnych stanowiskach. Chcemy, aby przez zindywidualizowany program kształcenia przygotowywać samodzielnych specjalistów z oczekiwanymi przez pracodawcę umiejętnościami – zapowiedział rektor PK.
 
Podczas uroczystości w Tarnowie Politechnikę Krakowską reprezentowali także przedstawiciele Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej: dziekan prof. Dariusz Bogdał, prodziekan dr hab. inż. Radomir Jasiński, prof. Włodzimierz Ciesielczyk oraz dr inż. Otmar Vogt.
 
Tarnw1 Tarnw2 Tarnw3 Tarnw4
Tarnw5 Tarnw6 Tarnw7 Tarnw8
 
Grupa Azoty S.A jest jednostką dominującą w Grupie Kapitałowej Azoty, jednej z najważniejszych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Specjalizuje się w działalności produkcyjnej, usługowej i handlowej w zakresie nawozów mineralnych, tworzyw konstrukcyjnych i surowców do ich wytwarzania oraz innych chemikaliów. Program stypendialny Grupy Azoty S.A dla studentów Politechniki Krakowskiej jest elementem zawartego w 2010 r. porozumienia o współpracy pomiędzy firmą a uczelnią. W jego ramach na PK organizowane jest także seminarium „Technologia Źródłem Biznesu”, prowadzone przez ekspertów Grupy, realizowane są programy praktyk oraz stażów studenckich i doktoranckich, powstają prace inżynierskie i magisterskie na potrzeby firmy. 
 
 (ms)
 
 
Na zdjęciach, 1) laureaci stypendium Grupy Azoty, Krystian Leski i Przemysław Luty w towarzystwie wiceprezesa zarządu i dyrektora generalnego Grupy Azoty S.A Witolda Szczypińskiego (po lewej) oraz rektora Politechniki Krakowskiej prof. Jana Kaziora; 2) wręczenie studentom PK stypendium Grupy Azoty, Willa Eugeniusza Kwiatkowskiego w Tarnowie / fot. Jan Zych