W najbliższy poniedziałek, szlakiem pomników Tadeusza Kościuszki w Krakowie pobiegną akademicy z całej Polski. Będzie to jedna z cyklu imprez towarzyszących rocznicy wybuchu Insurekcji Kościuszkowskiej, organizowanych przez Politechnikę Krakowską.

W tym roku przypada 220. rocznica wybuchu polskiego powstania narodowego przeciw Rosji i Prusom w 1794. Główne uroczystości rocznicowe, organizowane przez miasto, odbędą się 24 marca na krakowskim Rynku.

W miejscu, w którym gen. Tadeusz Kościuszko złożył słynną przysięgę, zebrani zobaczą m.in. rekonstrukcję historycznego aktu przysięgi, w wykonaniu Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych z Wrocławia. Uroczystość zakończy defilada pododdziałów i musztra paradna orkiestry wojskowej Garnizonu Kraków.

Jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom będzie XXXVIII Uliczny Bieg Sztafetowy Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki organizowany przez Politechnikę Krakowską im. Tadeusza Kościuszki, Akademicki Związek Sportowy oraz Centrum Sportu i Rekreacji PK.

W biegu wezmą udział reprezentanci kilkudziesięciu polskich uczelni. Sztafety męskie wyruszą na trasę w samo południe sprzed gmachu głównego Politechniki Krakowskiej (ul. Warszawska 24). Zawodnicy pobiegną ul. Warszawską, przez pl. Matejki, ul. Floriańską na Rynek Główny i dalej ul. Grodzką, Podzamcze, Bulwarami Wiślanymi przez ul. Kościuszki, Salwator, ul. św. Bronisławy, al. Waszyngtona na Kopiec Kościuszki. W biegach wokół Rynku Głównego rywalizować będą sztafety kobiece, sztafety VIP-ów oraz sztafety osób niepełnosprawnych.

Honorowy Komitet Organizacyjny Biegu Kościuszkowskiego tworzą: Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, Rektor Politechniki Krakowskiej prof. Kazimierz Furtak, Prezes Zarządu Głównego AZS prof. Marek Rocki i Prezes AZS Kraków Lech Pankiewicz.

Na zdjęciu start ubiegłorocznego Biegu / fot. Jan Zych

Uroczyste podsumowanie Biegu odbędzie się o godz. 14.00 w hali sportowej Centrum Sportu i Rekreacji Politechniki Krakowskiej (ul. Kamienna 17).

Uczelnia swojemu patronowi poświęci również wystawę znaczków Poczty Polskiej w Muzeum Politechniki Krakowskiej (otwarcie wystawy 24 marca, o godz. 12.30) oraz ogólnopolski konkurs (trzecia edycja) dla młodzieży szkolnej i studentów, z finałem 4 kwietnia.