Drukuj
Opracowanie koncepcji funkcjonalnej i projektu zagospodarowania terenów poprzemysłowych wzdłuż nowej łącznicy kolejowej na Podgórzu to zadania, których podjęli się studenci III roku architektury krajobrazu na Politechnice Krakowskiej. Efekt ich pracy zostanie zaprezentowany już 2 lipca br. o godz. 18.00 w Muzeum Podgórza. 
 
Cykl projektowy jest eksperymentem dydaktycznym, zrealizowanym dzięki współpracy Instytutu Architektury Krajobrazu Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej z Muzeum Krakowa i Stowarzyszeniem Podgórze.pl. Zajęcia ze studentami prowadzili dr hab. inż. arch. Zbigniew Myczkowski, prof. PK oraz dr inż. arch. Krzysztof Wielgus. 
 
10. wizualizaca grupa10 11. Jakuszko WIZUALIZACJA PODGRZE
 
Tematem pn. „Liniowy park kolejowy na podgórskiej osi kultury” zajęło się 27 studentów z Polski, a także z Chile, Meksyku, Niemiec, Australii, Turcji i Ukrainy, w ramach zajęć „Rewitalizacja Terenów Poprzemysłowych” na kierunku architektura krajobrazu WA PK. Inspiracją adaptacji tego obszaru do funkcji miejskiego parku liniowego były m.in. takie realizacje, jak nowojorski High Line czy berliński Südgelände. Młodzi architekci krajobrazu dokonali najpierw studium historycznego i krajobrazowego terenu, aby właściwie dobrać i rozmieścić proponowane przez nich funkcje (rekreacyjne, sportowe, ekspozycyjne), które mają nawiązywać do tożsamości miejsca. 
 
Studenci z PK już po raz drugi zajmowali się terenami kolejowymi krakowskiego Podgórza. W ubiegłym roku w swoich pracach projektowych skupili się na porzuconym przekopie kolejowym dawnego odcinka kolei zakopiańskiej pomiędzy ulicami Wielicką a Za Torem, z zabytkowym budynkiem stacyjnym dawnego przystanku Podgórze-Miasto.
 
Udział w tegorocznych zajęciach projektowych wzięli także: dr hab. inż. arch. Jadwiga Środulska-Wielgus, dr inż. arch. Urszula Forczek-Brataniec, dr inż. arch. Wojciech Rymsza-Mazur, mgr inż. arch. krajobrazu Karolina Latusek. 
 
Konsultantami merytorycznymi byli: mgr Melania Tutak, dr inż. arch. Robert Gaweł i mgr Dominik Lulewicz z Muzeum Krakowa, Paweł Kubisztal ze Stowarzyszenia Podgórze.pl oraz Joanna Wendorff z Fundacji Czas Wolny.
 
Publiczna prezentacja wybranych projektów studenckich odbędzie się 2 lipca br. o godz. 18.00 w Muzeum Podgórza.
 
(bk)
 
Na zdjęciach, studenckie projekty dot. Podgórza