Czy Kraków jest gotowy na zmiany klimatu? Jak radzi sobie z zabezpieczeniem przed powodzią? O tym m.in. dyskutują w poniedziałek 1 lipca br. na Politechnice Krakowskiej eksperci, przedstawiciele jednostek miejskich, wojewódzkich i samorządowych oraz wykonawcy projektów związanych z zarządzaniem ryzykiem powodziowym w Krakowie. Na Wydziale Inżynierii Środowiska PK odbywa się seminarium naukowo-techniczne „Adaptacja Miasta Krakowa do zmian klimatu. Bezpieczeństwo powodziowe Krakowa – działania planistyczne, projektowe i inwestycyjne.” Politechnika jest jednym z najważniejszych w Polsce ośrodków naukowych specjalizujących się w tematyce inżynierii i gospodarki wodnej, w tym roku oferuje kształcenie na nowym kierunku studiów I stopnia z tego obszaru. 
 
powodz w krakowieCelem seminarium jest stworzenie platformy do wymiany informacji i doświadczeń na temat realizowanych planów, projektów oraz inwestycji związanych z zarządzaniem ryzykiem powodziowym,  wpływających na poprawę bezpieczeństwa powodziowego w Krakowie – mówi prof. dr hab. inż. Elżbieta Nachlik, kierownik Katedry Inżynierii i Gospodarki Wodnej PK, od 2007 r. przewodnicząca Rady Programowej ds. Gospodarki Wodno-Ściekowej przy prezydencie Miasta Krakowa. – Upowszechnienie wyników prac planistycznych i projektowych, dyskusja na temat przyjmowanych założeń, danych wyjściowych oraz możliwość wymiany i wzajemnego korzystania z doświadczeń i wyników otrzymanych przez różne zespoły z pewnością przyczyni się do uzyskania lepszych i spójnych efektów końcowych.
 
W skali kraju prowadzone są prace planistyczne w zakresie zarządzania ryzykiem powodziowym – aktualizacje map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego. Jednocześnie Kraków realizuje projekty wdrożeniowe pierwszych planów zarządzania, a także podejmuje inicjatywy związane z funkcjonowaniem systemu odwodnienia miasta. – Problematykę zabezpieczenia miasta przed powodzią koordynuje Wydział Gospodarki Komunalnej UMK, na podstawie ustalonego pod jego kierunkiem  „Planu zabezpieczenia przed powodzią i ochrony przed wodami opadowymi”. Podczas seminarium dokonamy przeglądu realizowanych projektów, sprawdzimy ich spójność. Politechnika Krakowska zapewni specjalistyczne wsparcie w tym zakresie, nasi eksperci podejmą trud krytyki merytorycznej tego, co się w gospodarce wodnej Krakowa dzieje – wyjaśnia prof. Nachlik.
 
Jak dodaje dr inż. Izabela Godyń, prodziekan Wydziału Inżynierii Środowiska PK, seminarium będzie okazją do sprawdzenia, jak realizowane są działania mające obniżyć ryzyko powodziowe, zarówno inwestycyjne, jak i to z zakresu monitoringu i osłony: – Stworzone plany powinny zostać wdrożone do 2020 r. Seminarium stanowić będzie odpowiedź na pytanie, co zostało zrobione? Czy będzie kontynuacja? Na jakim etapie jest wdrażanie planu zarządzania ryzykiem powodziowym? Czy podejmowane działania są spójne? Przegląd jest także podstawą do zabiegania o środki na sfinansowanie kolejnych przedsięwzięć, ponieważ plan jest obecnie aktualizowany.
 
 
Zobacz fotorelację z seminarium / fot. Jan Zych
 1  fot  3  4
 5  6  7  8
 
Poniedziałkowe seminarium organizują wspólnie Wydział Inżynierii Środowiska PK, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa. Referaty problemowe przedstawią wykonawcy projektów, przedstawiciele miasta (UMK Wydział Gospodarki Komunalnej oraz Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego), władz wodnych (RZGW w Krakowie) oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie. Udział w seminarium potwierdzili zastępca prezydenta Miasta Krakowa Andrzej Kulig oraz pracownicy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
 
Seminarium naukowo-techniczne „Adaptacja Miasta Krakowa do zmian klimatu. Bezpieczeństwo powodziowe Krakowa – działania planistyczne, projektowe i inwestycyjne” odbywa się w sali nr 12 budynku Wydziału Inżynierii Środowiska przy ul. Warszawskiej 24. Wydarzenie honorowym patronatem objął rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Jan Kazior.
 
Inżynieria i gospodarka wodna – nowy kierunek w ofercie rekrutacyjnej PK
 
Politechnika Krakowska jest jednym z najważniejszych w Polsce ośrodków eksperckich w zakresie szeroko rozumianej gospodarki wodnej, szczególnie opiniowania planów i projektów oraz oceny inwestycji z tego obszaru. Bogate doświadczenia kadry naukowej i dydaktycznej oraz rosnące potrzeby rynku pracy wobec nowych wyzwań klimatycznych zaowocowały powołaniem na PK od nowego roku akademickiego unikatowego kierunku studiów – inżynierii i gospodarki wodnej (rekrutacja właśnie trwa).  – Chcemy kształcić specjalistów odpowiedzialnych za zarządzanie gospodarką wodną w inteligentnych miastach, bo miasta są i będą motorem rozwoju cywilizacyjnego. Dziś żyje w nich co drugi mieszkaniec globu, a do roku 2050 liczba mieszkańców miast osiągnie 75 proc. całej populacji. Proces adaptacji miast do zmian klimatycznych to wyzwanie, któremu sprostać trzeba już teraz – podkreśla prof. Elżbieta Nachlik. – Wobec narastających problemów klimatycznych i presji urbanizacyjnej konieczne są nowoczesne rozwiązania inżynierii i gospodarki wodnej, zapewniające na obszarach o dużej liczbie mieszkańców odpowiednią jakość wody i zarazem ochronę przed zagrożeniami z jej strony. Do planowania i wprowadzania takich rozwiązań potrzeba dobrze wykształconych specjalistów
 
InzynieriaiGospodarkaWodnaPK
 
Program studiów na kierunku inżynieria i gospodarka wodna pozwoli zrozumieć istotę zmian klimatycznych i związanych z nimi zjawisk, ma przygotować do rozwiązywania takich wyzwań przed współczesnymi miastami, jak: niwelowanie skutków zmian klimatu (fale upałów i zimna, powodzie, susze, nawalne deszcze), kształtowanie miejskiej infrastruktury wodnej (tak, by łagodziła obecne i prognozowane skrajne zjawiska pogodowe), magazynowanie wód opadowych (by można było je dodatkowo wykorzystać), bezpieczeństwo i dobra jakość środowiska wodnego i przyrodniczego. 
 
Będziemy uczyć doboru i wykorzystania nowoczesnych komputerowych narzędzi inżynierskich do symulacji procesów klimatycznych i hydrologicznych, do projektowania obiektów i systemów wodnych w inżynierii miejskiej. Przygotujemy do projektowania i wykonawstwa w zakresie obiektów wodnych, rewitalizacji rzek, a także eksploatacji, monitoringu i renowacji istniejącej infrastruktury hydrotechnicznej. Absolwenci kierunku mają możliwość uzyskania uprawnień budowlanych, co będzie dodatkowym atutem na rynku pracy – mówi dr inż. Izabela Godyń. (MAS)
 
 
Zdjęcie powodzi / Urząd Miasta Krakowa „Raport po powodzi z maja i czerwca 2010 r.”; grafika kierunku inżynieria i gospodarka wodna