5 lipca br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego przy ul. Basztowej 22 odbyło się uroczyste podpisanie umowy pomiędzy Politechniką Krakowską a UMWM w sprawie dofinansowania budowy Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej. Obiekt badawczy będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie. Uczelnia pozyskała na realizację projektu LAŚ blisko 18 mln zł wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

GJ050719 053  GJ050719 056  GJ050719 059
Podpisy pod umową w sprawie dofinansowania nowego laboratorium PK złożyli rektor prof. dr hab. inż. Jan Kazior, prorektor ds. nauki prof. dr hab. inż. Tadeusz Tatara oraz wicemarszałkowie Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka i Tomasz Urynowicz. – Politechnika Krakowska ma ogromną satysfakcję, że po wielu staraniach czynionych krok po kroku, powstanie Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej. Będzie to ośrodek badawczy przeznaczony m.in. do walki ze smogiem i poprawy jakości powietrza. Z badań prowadzonych w LAŚ skorzystają zarówno Wydział Inżynierii Lądowej, jak i Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Wydział Architektury oraz Wydział Mechaniczny, a także mieszkańcy Krakowa i Małopolski – powiedział rektor PK prof. Jan Kazior.

Cieszę się, że już wkrótce naukowcy z Politechniki Krakowskiej będą mogli prowadzić badania w nowoczesnym laboratorium. Inwestycja ta poszerzy bogatą ofertę usług badawczych, o jej zupełnie nowy zestaw. Dzięki prawie 18 mln zł z funduszy unijnych realizacja tego ambitnego projektu będzie możliwa – podkreślił wicemarszałek Łukasz Smółka. – Jak zachowuje się wiatr w mieście? Co zaburza przepływ powietrza? Co stanowi klucz do dobrego napowietrzania miasta? Nad odpowiedziami na te pytania pracować będą naukowcy w nowej placówce.

W uroczystości w Urzędzie Marszałkowskim udział wzięli: dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej dr hab. inż. Andrzej Szarata, prof PK, koordynator projektu LAŚ dr inż. arch. Łukasz Flaga, kierownik Zespołu ds. Funduszy Strukturalnych UE i Programów Międzynarodowych PK mgr Małgorzata Lalicka, przedstawiciel zespołu Laboratorium Inżynierii Wiatrowej mgr inż. Aleksander Pistol.

LAS wizualizacjaNowe laboratorium Wydziału Inżynierii Lądowej powstanie na terenie kampusu Politechniki w Czyżynach przy al. Jana Pawła II 37. W LAŚ prowadzone będą badania modelowe i symulacje komputerowe dotyczące dynamicznego oddziaływania na smog i przewietrzanie miast oraz eksperymentalne badania wpływów środowiskowych i klimatycznych na elementy rozwiązań inżynierskich. Wśród najważniejszych realizowanych tematów badawczych, oprócz tych związanych z oddziaływaniem wiatru w miastach, transportem zanieczyszczeń i sposobami dynamicznego wpływania na redukcję smogu, będą także problemy inżynierii wiatrowej, energetyki wiatrowej, wpływów środowiskowych na budowle i ludzi, aerodynamiki i dynamiki budynków, w tym badania obiektów budowlanych i konstrukcyjnych, narażonych na oddziaływanie wiatru i obciążenia śniegiem.

W budynku Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej zaprojektowano dwa tunele aerodynamiczne o obiegu mieszanym, każdy wyposażony w dwie przestrzenie pomiarowe i zróżnicowany system wentylatorów oraz elementów infrastruktury technicznej, kształtujących parametry napływającego powietrza. Każda z przestrzeni pomiarowych w tunelach będzie mieć wysokość dochodzącą do 4 m, natomiast planowane wymiary w rzucie tuneli wynoszą odpowiednio 10 m x 24 m długości dla większego oraz 8 m x 21 m dla mniejszego tunelu. To zapewni naukowcom PK znaczącą poprawę warunków i możliwości badawczych w porównaniu do tych, którymi dysponuje teraz Laboratorium Inżynierii Wiatrowej WIL PK z obecnym tunelem wiatrowym.
 LAS wizualizacja2
Wyniki badań prowadzonych w Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej dostarczą planistom i projektantom oraz szeroko rozumianemu rynkowi budowlanemu bogatej wiedzy, przydatnej do projektowania nowych osiedli lub modernizacji istniejących czy wznoszenia nowych budynków (zwłaszcza wysokich). Posłużą także jednostkom samorządów (miast, gmin, powiatów, województw) do tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego i  formułowania innych uwarunkowań formalno-przestrzennych dla rozwoju obszarów zurbanizowanych, w tym tworzenia zapisów w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Na podstawie wyników prowadzonych w LAŚ badań można będzie m.in. ocenić efektywność proponowanych rozwiązań, już na wczesnym etapie procesu decyzyjnego w wymiarze programowym, planistycznym i projektowym.

LAŚ będzie wspierać nowy międzywydziałowy kierunek studiów na PK – inżynierię czystego powietrza. Kierunek zapewni studentom specjalistyczne wykształcenie przygotowujące do podejmowania w sposób kompleksowy działań na rzecz poprawy jakości powietrza, począwszy od identyfikacji rodzajów i źródeł emisji zanieczyszczeń, poprzez rozpoznanie mechanizmów ich rozprzestrzeniania się i transportu po zaproponowanie rozwiązań technicznych, technologicznych i systemowych zmierzających do poprawy jakości powietrza.

Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej ma powstać do 2021 r. Całkowita wartość projektu to ponad 24,6 ml zł, dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 wyniesie ponad 17,7 mln zł.

Podpisanie umowy w sprawie LAŚ

(bk)

Na zdjęciach, podpisanie umowy w sprawie Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej  / fot. Biuro Prasowe UMWM; wizualizacje budynku LAŚ / materiały PK