W piątek 20 września br., w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2019, na Politechnice Krakowskiej odbędzie się Dzień Otwarty Symulatora Tramwaju pn. „Chodź bezpiecznie z Tramwajem - TRAM & WALK”. Wydarzenie organizuje Instytut Pojazdów Szynowych Wydziału Mechanicznego PK wspólnie z Centrum Inicjatyw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

symulator tramwajuDziałający na Politechnice Krakowskiej pierwszy polski symulator tramwaju NGT6 to wyjątkowe laboratorium badawczo-dydaktyczne, które składa się z wiernie odzwierciedlonej kabiny tramwaju, układu projekcji scenerii jazdy, stanowiska instruktażowego oraz specjalnego programu symulacji jazdy. Podczas wirtualnej przejażdżki można zasymulować wszelkie możliwe niespodzianki, zdarzające się prowadzącym pojazd, jak śliskie tory, wtargnięcie pieszego lub samochodu na drogę, awaria tramwaju. Projekt jest ciągle rozwijany, dodawane są nowe funkcje i elementy oprogramowania.

Na co dzień z symulatora korzystają studenci PK. Mają możliwość praktycznego zapoznania się z budową, eksploatacją i zasadami sterowania pojazdem szynowym, a także działaniem infrastruktury w ruchu miejskim. Na symulatorze odbywają się również szkolenia, m.in. motorniczych MPK oraz prowadzone są badania z zakresu ergonomii czy psychologii transportu.

20 września w godz. 13.00-17.00 każdy może zostać motorniczym tramwaju, odbyć wirtualną przejażdżkę i przekonać się jaka jest droga hamowania tego pojazdu. Dzień Otwarty Symulatora Tramwaju odbędzie się na kampusie Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej przy al. Jana Pawła II 37. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

(bk)

Na zdjęciu, symulator tramwaju z PK / fot. Jan Zych