Projekt „Aktywny Inżynier” opracowany wspólnie przez Samorząd Studencki Politechniki Krakowskiej, Akademicki Związek Sportowy PK oraz uczelniane Centrum Sportu i Rekreacji znalazł się w finale konkursu "Pro Juvenes". Teraz inicjatywa z Politechniki Krakowskiej walczy o głosy internautów.

76916306 2589636361120962 5075929978344833024 n

Geneza projektu „Aktywny Inżynier” sięga 2016 roku i zmian w zajęciach wychowania fizycznego na studiach II stopnia, jakie wprowadziło rozporządzenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Rozporządzenie nie przewidywało prowadzenia zajęć i znosiło punkty ECTS dla tego przedmiotu.

Ponieważ wielu studentów zgłaszało chęć udziału w zajęciach sportowych, postanowiono stworzyć przedmiot, który mógłby zostać zakwalifikowany jako przedmiot humanistyczny. Zajęcia w ramach przedmiotu „Aktywny Inżynier” po raz pierwszy odbyły się na studiach II stopnia na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej w semestrze zimowym roku akademickiego 2018/2019. Duże zainteresowanie przedmiotem sprawiło, że CSiR PK postanowiło w kolejnych semestrach uruchomić także dodatkowe fakultety dla wszystkich studentów.

Uczestniczący w zajęciach studenci mają możliwość zdobycia wiedzy z zakresu zasad właściwego odżywiania i zdrowego trybu życia. Program przewiduje także zajęcia na słowni, hali sportowej i fitness oraz możliwość udziału w badaniach naukowych. Dodatkowo, Centrum Sportu i Rekreacji zakupiło urządzenia pozwalające na monitorowanie indywidualnych reakcji studentów na wysiłek fizyczny.

Nagrody „ProJuvenes” to inicjatywa Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Celem konkursu jest promowanie aktywnych studentów i ich inicjatyw. Projekt „Aktywny Inżynier” został nominowany w kategorii „Studenckie Inicjatywy Prozdrowotne”.

Głosowanie na projekty trwa do poniedziałku 18.11.2019 do godziny 21:00. Głosować można codziennie za pośrednictwem strony internetowej: https://konwent.psrp.org.pl/#glos

W ubiegłym roku nagrodą „ProJuvenes” został nagrodzony 42. Bieg Sztafetowy Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki. Bieg Kościuszkowski zwyciężył w kategorii „Sport Studencki”.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

(JS)