Warsztaty z uczniami na PKTajniki produkcji filmowej i multimediów poznają dzięki studentom Politechniki Krakowskiej uczniowie z Suchej Beskidzkiej. Owocem ich wspólnej pracy będzie spot edukacyjny dotyczący coraz poważniejszego problemu społecznego – uzależnienia od technologii. Jego premiera już 27 listopada. Studencko-uczniowska współpraca odbywa się w ramach projektu pn. „Naukowe Inspiracje - Ciekawe i Kreatywne” Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Studenci informatyki i architektury z Koła Naukowego Grafiki Komputerowej „Visgraph” urządzili warsztaty filmowe dla uczniów z Zespołu Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej. Najpierw w suskiej szkole prowadzili serię wykładów dla uczniów z klas o profilu reklama, fotografia i multimedia. Opowiadali o realizacji filmu, technice powstawania produkcji filmowej, sposobach montażu i postprodukcji wideo, a po wykładach wybrali 10Warsztaty z uczniami na PK najlepszych uczniów do udziału w drugim etapie projektu w Krakowie. Ten trwa właśnie na Politechnice Krakowskiej (20-22 listopada). – W ciągu trzech dni tworzymy razem z uczniami spot edukacyjny o problemie uzależnienia od technologii – mówi mgr inż. Adrian Widłak, opiekun KN Grafiki Komputerowej „Visgraph”. Jak wyjaśniają studenci, pokazany w nim zostanie absurd rzeczywistości, w której rozwiązania mające ułatwić komunikację, stają się barierą oddzielającą ludzie od siebie. Przez to zdolności komunikacji międzyludzkiej stopniowo zanikają. Spot ma zainspirować odbiorców do ocenienia siebie wobec tego problemu.

Podczas pobytu uczniów w Krakowie studenci zaplanowali też dla młodszych kolegów spotkanie z ekspertem z branży kreatywnej Kacprem Pitalą, youtuberem prowadzącym m.in. własny kanał o profilu popularnonaukowym oraz wizytę w krakowskim studiu postprodukcji MultiLab. Spot edukacyjny o uzależnieniach od technologii będzie miał oficjalną premierę 27 listopada o godz. 18.00 na oficjalnym kanale KN Visgraph w serwisie YouTube, a potem młodzi filmowcy będą go promować m.in. w mediach społecznościowych.

Koło Naukowe Grafiki Komputerowej „Visgraph” Politechniki Krakowskiej słynie z niezwykłych widowisk multimedialnych. Szczególnie znane są jego spektakularne pokazy w technice 3D mappingu, podczas których studenci ożywiają ... znane budowle. Animacje w technice 3D mappingu gościły już na budynkach Politechniki Krakowskiej i akademikach uczelni, Pałacach Łobzów i Krzysztofory w Krakowie. Są kompozycją architektury, światła, dźwięku i technologii multimedialnych.

(ms)

Na zdjęciach, warsztaty filmowe z uczniami na PK / fot. archiwum KN Visgraph