Prof. Urszula Forczek-Brataniec i mgr inż. arch. Marek Bystroń z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej są współautorami projektu, który zwyciężył w międzynarodowym konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej rewitalizacji i adaptacji Wielkiego Pieca Huty „Pokój” w Rudzie Śląskiej. 
 
Wielki PiecOgłoszony końcem kwietnia br. konkurs został zorganizowany przez Urząd Miasta Ruda Śląska we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Głównym celem było wybranie rozwiązania pozwalającego przekształcić monumentalną instalację przemysłową w jedną z atrakcji miasta, a także miejsce przeznaczone do celów rekreacyjnych. Ceremonia wręczenia nagród i wyróżnień połączona z otwarciem wystawy pokonkursowej odbyła się 4 grudnia w Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej. 
 
Projekt rewitalizacji Wielkiego Pieca, którego współautorami są dr hab. inż. arch. Urszula Forczek-Brataniec, prof. PK (Instytut Architektury Krajobrazu Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej) i mgr inż. arch. Marek Bystroń (Instytut Projektowania Architektonicznego WA PK), zakłada m.in. budowę nowego obiektu głównego. Ma on powstać w miejscu niedawno rozebranej hali lejniczej, która należała do zespołu Wielkiego Pieca. Nowy budynek ma sprawiać wrażenie zawieszonego w powietrzu. Obiekt będzie podzielony na kilka stref: informacji i kas, wstępu, wypoczynku i spotkań oraz ekspozycji i wejścia do ekspozycji struktury Wielkiego Pieca. Koncepcja zakłada wytyczenie ścieżki zwiedzania konstrukcji pieca – ogrodzonych podestów, zwieńczonych platformą widokową. Ważnym elementem jest również adaptacja na cele muzealne budynku sterowni i maszynowni.
 
Prace nad projektem budowlanym mają się rozpocząć w przyszłym roku. Rudzki samorząd zamierza w 2020 r. przeznaczyć na ten cel 1 mln zł. Koszty przyszłych prac, służących adaptacji pieca do nowych celów, oszacowano na około 40 mln zł.
 
Wielki Piec uruchomiono w 1968 r. na terenie Huty „Pokój” w Rudzie Śląskiej. Po niespełna 20 latach funkcjonowania okazał się przestarzały i nieefektywny, w związku z czym zdecydowano o jego modernizacji. Prace remontowe ukończono w 1987 r. Kolejna modernizacja urządzenia miała miejsce w latach 1995-1997, jednak na wznowienie produkcji zdecydowano się dopiero w 2004 r. Wysoka awaryjność oraz negatywny wpływ odpadów produkcyjnych na środowisko szybko zdecydowały o ostatecznym wygaszeniu Wielkiego Pieca, co nastąpiło w 2005 r. Pod koniec 2012 r. – decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach – wpisany został do rejestru zabytków.
 
(bk)
 
Na zdjęciu, Wielki Piec / fot. wielkipiec.pl