W ramach tegorocznej, 32. akcji charytatywnej „Studenci Dzieciom – Mikołajki”, żacy z Politechniki Krakowskiej zebrali na prezenty dla podopiecznych ośrodków opiekuńczo-wychowawczych 31 592, 91 zł. Przełom listopada i grudnia – jak co roku – obfitował na PK w inicjatywy, których celem jest pomoc innym. 
 
 
Święty Mikołaj z Politechniki Krakowskiej dotarł do około 350 dzieci z placówek w Krakowie, Bochni, Skawinie i Żmiącej, przynosząc m.in. zabawki, zestawy artystyczne, gry planszowe, ubrania oraz kosmetyki. Akcja „Studenci Dzieciom – Mikołajki” organizowana jest przez Samorząd Studencki PK i Radę Osiedla Domów Studenckich PK od 1987 r. Tegoroczna kwesta rozpoczęła się 14 listopada. Wolontariuszy z puszkami można było spotkać na wszystkich wydziałach Politechniki Krakowskiej, na terenie akademików uczelni, podczas imprez sportowych i kulturalnych PK, a także w zaprzyjaźnionych parafiach.
 
„Studenci Dzieciom – Mikołajki” „Studenci Dzieciom – Mikołajki” „Studenci Dzieciom – Mikołajki” „Studenci Dzieciom – Mikołajki”

 

Studenci przekazali 2 tys. zł z zebranych środków na wsparcie akcji „Studenci chorym dzieciom 2019”, organizowaną przez Fundację „O zdrowie dziecka” Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Pieniądze zostaną przeznaczone na stworzenie pierwszego w Polsce profesjonalnego systemu kinowego, z którego będą korzystać pacjenci szpitala w Prokocimiu. 

 
Przeczytaj:
 
 
27 listopada br. Politechnika Krakowska już po raz czwarty stała się wielkim salonem fryzjerskim. Wszyscy chętni mogli oddać swoje włosy na peruki dla dzieci po chemioterapii i poważnych operacjach. Akcję „O włos od pomocy na PK” zorganizował Samorząd Studencki wraz ze Stowarzyszeniem Mówimy NIEboRAKOWI. W wielkim cięciu tradycyjnie wzięli udział najlepsi krakowscy styliści fryzur. Włosy na peruki oddały 63 osoby. 
 
 

 Zobacz relację z listopadowej akcji „O włos od pomocy na PK”

 

 
 
„Wampiriada” – studencka akcja honorowego oddawania krwi – gości na PK od dawna. Ostatnia edycja wydarzenia odbyła się w dniach 26-28 listopada br. na kampusach przy ul. Warszawskiej i al. Jana Pawła II 37 oraz w akademikach PK przy ul. Skarżyńskiego. W jej wyniku zebrano 79,2 l krwi. „Wampiriadę” tradycyjnie przeprowadziło Niezależne Zrzeszenie Studentów Politechniki Krakowskiej wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Pierwsza taka akcja odbyła się na PK w 2000 r. Jej pomysłodawcą i organizatorem był Przemysław Miłoń, ówczesny przewodniczący NZS PK. Od 25 do 30 listopada trwała również rejestracja potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych, prowadzona przez Fundację DKMS Polska przy współpracy z Samorządem Studentów PK. Jako potencjalni dawcy zostały zarejestrowane 63 osoby.
 
Społeczność Politechniki Krakowskiej nie zapomina też o czworonogach. Od 18 listopada do 15 grudnia studenci i pracownicy zbierali karmę, lekarstwa, zabawki, legowiska i datki dla podopiecznych małopolskich schronisk dla bezdomnych zwierząt. Była to trzecia odsłona „SOS – Uczelnie Schroniskom” na PK. W jej ramach udało się zebrać ponad tonę karmy dla psów i kotów (suchej i świeżej) i prawie 500 legowisk. 
 
(bk)
 
Na zdjęciach, wolontariusze tegorocznej akcji „Studenci Dzieciom – Mikołajki” / fot. Jan Zych