Nowoczesne kierunki studiów, unikatowe laboratoria, bogata oferta praktyk i staży – to wszystko czeka na przyszłych studentów Politechniki Krakowskiej. 7 stycznia br. rozpoczęła się elektroniczna rejestracja na niestacjonarne studia I stopnia na Wydziale Mechanicznym. Rekrutować można się na następujące kierunki: automatyka i robotyka, inżyniera bezpieczeństwa, inżynieria produkcji, inżynieria środków transportu, mechanika i budowa maszyn, pojazdy samochodowe oraz systemy i urządzenia przemysłowe. Ponadto 20 stycznia ruszy rekrutacja na studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia na wszystkich wydziałach Politechniki Krakowskiej.
 
fot 1Jak szybko po studiach na PK znaleźć dobrą pracę? Badania wskazują, że 94,4 proc. wychowanków Politechniki z rocznika 2018 pracuje w pół roku po ukończeniu studiów magisterskich. Co warte podkreślenia, większość badanych deklaruje zgodność wykonywanej pracy z profilem ukończonych studiów. Aby pomóc studentom w rozpoznaniu rynku pracy i swoich predyspozycji zawodowych, co roku Biuro Karier Politechniki Krakowskiej organizuje Inżynierskie Targi Pracy, w których udział bierze wielu pracodawców reprezentujących różne branże. Dodatkowo studenci PK mogą skorzystać ze wsparcia Biura – nauczyć pisania CV, szkolić w komunikacji, pracy w zespole, negocjacji, a nawet poznawać zasady savoir-vivre. Uczelnia współpracuje z czołowymi firmami polskimi i zagranicznymi: PKP PLK, NEWAG, Nokia, MAN, itd. Dzięki temu studenci mogą odbywać płatne staże i praktyki u swoich przyszłych pracodawców, a także otrzymywać od nich stypendia.  
 
Żacy z PK mają dostęp do nowoczesnych laboratoriów, w których testowane są najnowsze technologie, m.in. Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych, służącemu badaniu dużych obiektów (czołgów, koparek, śmigłowców) w skrajnych temperaturach. W rozwijaniu naukowych pasji pomagają studentom liczne koła naukowe. Można w nich realizować najbardziej śmiałe pomysły, takie jak budowa elektrycznego bolidu wyścigowego, który będzie brał udział w zawodach formuły student. Wynalazki i projekty studentów, młodych naukowców i absolwentów PK zyskują uznanie środowiska oraz rynku. Studenci PK są autorami nowoczesnych pojazdów, takich jak „Buzz” – elektryczny samochód dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, czy trójkołowy rower, który może być z powodzeniem używany zarówno przez seniorów jak i młodzież.
 
fot 7Od 7 do 24 stycznia br. trwa elektroniczna rejestracja na niestacjonarne studia I stopnia na Wydziale Mechanicznym, której dokonuje się za pośrednictwem Portalu Rekrutacyjnego PK (tam też wszystkie niezbędne informacje). Kandydaci mogą wybierać takie kierunki, jak: automatyka i robotyka, inżyniera bezpieczeństwa, inżynieria produkcji, inżynieria środków transportu, mechanika i budowa maszyn, pojazdy samochodowe oraz systemy i urządzenia przemysłowe. Ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do wpisu na listę studentów nastąpi 28 stycznia. Harmonogram rekrutacji na studia rozpoczynające się w semestrze letnim roku akademickiego 2019/2020 znajduje się na stronie: rekrutacja.pk.edu.pl
 
20 stycznia br. wystartuje rekrutacja na wszystkie kierunki stacjonarnych studiów II stopnia na wydziałach: Informatyki i Telekomunikacji, Inżynierii Lądowej, Inżynierii Materiałowej i Fizyki, Inżynierii Środowiska i Energetyki, Mechanicznym oraz międzywydziałowym kierunku gospodarka przestrzenna. Elektroniczna rejestracja potrwa do 4 lutego. Postępowanie kwalifikacyjne, w tym testy sprawdzające efekty kształcenia studiów I stopnia oraz weryfikację znajomości języka angielskiego, zaplanowano w dniach 5-6 lutego. Ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do wpisu na listę studentów przewidziano na 7 lutego. Szczegółowy harmonogram znajduje się w Portalu Rekrutacyjnym
 fot 3
Kandydaci zainteresowani studiami na Wydziale Architektury (stacjonarne i niestacjonarne studia II stopnia) będą mogli dokonać elektronicznej rejestracji od 20 stycznia do 6 lutego br. Ogłoszenie wyników odbędzie się 12 lutego. Sprawdź szczegóły na rekrutacja.pk.edu.pl.
 
Z kolei od 20 stycznia do 7 lutego potrwa rejestracja na wszystkie kierunki stacjonarnych studiów II stopnia na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej. Ogłoszenie list osób zakwalifikowanych do wpisu na listę studentów zaplanowani na 12 lutego. Zobacz harmonogram.
 
Przyszli chemicy będą mogli rejestrować się na studia stacjonarne II stopnia na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej od 20 stycznia do 4 lutego. Wyniki zostaną ogłoszone 7 lutego. Więcej szczegółów tutaj
 
(bk)
 
Fot. Jan Zych