AquaBeeTech to nazwa nowej spółki technologicznej, która została powołana z pomocą specjalistów INTECH PK. Głównym obszarem działalności firmy będzie rozwój technologii osuszania i kremowania miodów oraz pyłków, a także produkcja urządzeń do dehydratacji miodu. Umowę założycielską podpisano 24 lutego br. 
 
Urządzenie do mechanicznego osuszania mioduUdziałowcami spółki AquaBeeTech są naukowcy z Wydziału Mechanicznego PK – dr inż. Marcin Malec i dr inż. Marcin Morawski. W pracach związanych z optymalizacją procesów biznesowych, analizą planu rzeczowo-finansowego oraz obsługą procesu rejestracji spółki brali udział eksperci INTECH PK (spółki celowej Politechniki Krakowskiej odpowiedzialnej za komercjalizację prac badawczych prowadzonych na PK): mgr Izabela Paluch (prezes zarządu INTECH PK) i mgr Krzysztof Oleksy. Prototyp urządzenia wykonany został w ramach prac przedwdrożeniowych realizowanych przez Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska. 
 
Dzięki rozwiązaniu oferowanemu przez nowopowstałą spółkę – urządzeniu do mechanicznego osuszania miodu – możliwe będzie wyraźnie skrócenie czasu produkcji miodu oraz minimalizacja kosztów niezbędnych przy jego wytwarzaniu. Proces osuszania miodu, a więc czynność niezbędna do tego, by został on dopuszczony do sprzedaży, może trwać nawet dwa dni. Produkt wprowadzony na rynek przez AquaBeeTech skraca ten czas o 50 proc. O połowę zmniejsza też zużycie energii, co z kolei przynosi realne oszczędności dla właścicieli pasiek. Wynalazek autorstwa naukowców z Politechniki Krakowskiej przydatny jest także przy kremowaniu miodu. Urządzenie potrzebuje do skremowania 50 litrów produktu zaledwie 3 godzin, a nie – jak do tej pory – 12 lub 24. 
 
Założyciele AquaBeeTech zaznaczają, że ich produkt skierowany jest głównie do właścicieli małych pasiek, których liczebność w Polsce szacują na około 20 tys. Urządzenie do mechanicznego osuszania miodu jest tańsze, łatwiejsze w obsłudze i poręczniejsze od obecnie dostępnych na rynku maszyn. Dr inż. Marcin Malec i dr inż. Marcin Morawski planują też dotarcie do zagranicznych odbiorców.  
 
Komercjalizacja technologii jest wynikiem wsparcia w ramach Programu Inkubator Innowacyjności 2.0 dofinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
 
 
logo pasek nowy
 
 
 
 
Na zdjęciu, od lewej: dr inż. Marcin Morawski, prorektor ds. nauki prof. dr hab. inż. Tadeusz Tatara, dr inż. Marcin Morawski, prezes zarządu INTECH PK mgr Izabela Paluch / fot. Jan Zych