Drukuj
 
 
Do kolejnych dwóch krakowskich szpitali – Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego i Specjalistycznego Szpitala im. Ludwika Rydygiera trafiły kamery termowizyjne Politechniki Krakowskiej. Mogą pomóc w pomiarze temperatury pacjentów z bezpiecznej odległości. 
 
Takie badanie pozwala personelowi medycznemu na szybką i bezpieczną ocenę wstępną, czy zgłaszający się do szpitala pacjent ma podwyższoną temperaturę. Gorączka to jeden z najważniejszych objawów infekcji koronawirusem. 
 

 

Zobacz film: Kamery z Politechniki Krakowskiej w krakowskich szpitalach

 

 

  

Pierwsze kamery termowizyjne z PK trafiły do Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. Teraz ze sprzętu uczelni mogą korzystać następne placówki medyczne. Na potrzeby wsparcia szpitali kamery udostępniło kilka jednostek PK z różnych wydziałów, m.in.: Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej, Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, Wydziału Inżynierii Lądowej, Wydziału Mechanicznego, Wydziału Architektury, a także Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego.
 
Specjaliści MCBE PK są konsultantami także dla gminy Tarnów i tarnowskiego Szpitala im. E. Szczeklika, w którym stanie kamera termowizyjna udostępniona przez Zespół Szkół Budowalnych w Tarnowie. Kamera termowizyjna – zakupiona na potrzeby projektu Poligon Energooszczędności (realizowanego m.in. we współpracy z PK). Także tam będzie służyć do pomiaru temperatury ciała osób wchodzących do szpitala. W przygotowaniu kamery, służącej dotąd do celów przemysłowych i dydaktycznych, do wykorzystania w szpitalu, uczestniczą fachowcy współpracującego z tarnowską budowlanką Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego PK.
 
(mas)