Najciekawsze innowacyjne rozwiązania oraz wynalazki, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych wystawach, zostaną zaprezentowane podczas pierwszej edycji Dnia Wynalazków na Politechnice Krakowskiej.

Wydarzenie odbędzie się 28 kwietnia na kampusie przy ul. Warszawskiej w Pawilonie Konferencyjno-Wystawowym „Kotłownia”, od godz. 11.00 do 14.00. Uroczyste otwarcie o godz. 12.00. Wstęp wolny.

Impreza adresowana jest do naukowców, studentów, przedsiębiorców i wszystkich zainteresowanych tematyką innowacyjnych technologii. Ma na celu pokazanie dorobku naukowego wynalazców z małopolskich uczelni na tle światowych rozwiązań z dziedziny biologii, chemii, mechaniki, elektroniki, informatyki i medycyny.

Będzie można obejrzeć m.in. miniaturowy wymiennik ciepła, system umożliwiający identyfikację osoby na podstawie brzmienia wypowiadanych słów - Voice Pass oraz nowej generacji opatrunki modyfikowane ekstraktami roślinnymi. Autorzy niektórych innowacyjnych rozwiązań wystąpią z krótkimi prelekcjami.

W czasie Dnia Wynalazków będzie miał miejsce premierowy pokaz ultralekkiego elektrycznego samochodu dla niepełnosprawnych, który został skonstruowany na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej.

Organizatorami imprezy są: Koło Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów PK oraz Zespół ds. Komercjalizacji PK. Wydarzenie honorowym patronatem objął prorektor ds. nauki prof. dr hab. inż. Jan Kazior.