Trwa VII edycja konkursu i cyklu redakcyjnego realizowanego przez „Dziennik Gazeta Prawna” pn. „Eureka! DGP - odkrywamy polskie wynalazki”. O główną nagrodę w wysokości 30 tys. zł walczy m.in. rozwiązanie z Politechniki Krakowskiej – „Otwartokomórkowa pianka poliuretanowa otrzymana z modyfikowanego oleju posmażalniczego”.
 
eureka dgp 2016Wynalazek powstał na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej, a jego autorami są: dr inż. Maria Kurańska, dr hab. inż. Aleksander Prociak, prof. PK, dr inż. Sławomir Michałowski i mgr inż. Krzysztof Polaczek. Opracowane rozwiązanie umożliwia wytworzenie ze zużytego oleju spożywczego lekkiej i odpornej na pleśnie poliuretanowej pianki do ocieplania budynków.
 
Wynalazek łączy ze sobą najnowsze trendy rozwoju tworzyw polimerowych związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym, ochroną środowiska naturalnego i ograniczeniu strat energii. Zaproponowana przez naukowców z Politechniki Krakowskiej technologia pozwala zastąpić modyfikowanym chemicznie olejem posmażalniczym jeden z dwóch podstawowych składników pianek poliuretanowych – wytwarzany z ropy naftowej poliol. Otwartokomórkowa pianka jest nie tylko lekka, przez co nie obciąża konstrukcji budynku, ale też przepuszcza parę wodną, zapobiegając tym samym powstawaniu pleśni. Ponadto stanowi doskonałą izolację akustyczną.
 
W konkursie „Eureka! DGP - odkrywamy polskie wynalazki” biorą udział uczelnie, instytuty badawcze i jednostki naukowe PAN. Rywalizacji towarzyszy cykl redakcyjny. Do końca maja w piątkowym magazynowym wydaniu „DGP” prezentowane są najciekawsze wynalazki nadesłane na konkurs. Najnowsze wydanie zostało poświęcone technologii z PK, o której na łamach gazety opowiada dr inż. Maria Kurańska. 
 
Laureatem konkursu „Eureka! DGP” zostanie autor lub autorzy wynalazku wybranego przez kapitułę złożoną z przedstawicieli redakcji „Dziennika Gazety Prawnej”, przedstawicieli patronów merytorycznych i medialnych oraz przedstawicieli sponsorów. Główną nagrodą jest 30 tys. zł dla zespołu wynalazczego.
 
 
 
(bk)