W dniach 5-8 lipca br. odbędzie się w formule on-line (ze względu na epidemię) XVII Międzynarodowa Konferencja pn. „International Brick and Block Masonry Conference” IB2MaC’2020. Organizatorami tego wydarzenia są trzy uczelnie: Politechnika Krakowska, Politechnika Śląska i Politechnika Wrocławska. Konferencji towarzyszy konkurs fotograficzny pt. „MM – Man and masonry”. 
 
Celem IB2MaC’2020 jest zapoznanie jej uczestników – inżynierów i naukowców z całego świata – z najnowszymi trendami zabezpieczania konstrukcji murowych przed negatywnymi wpływami, a także nowymi uwarunkowaniami normowymi w ich projektowaniu. Jednym z głównych tematów konferencji będzie konserwacja i zabezpieczanie zabytkowych konstrukcji murowych. Temu zagadnieniu zostanie poświęcony specjalny panel ekspercki z udziałem uznanych specjalistów. Podczas wydarzenia prelegenci z Polski, Włoch, Iranu, Portugalii, Australii, Grecji i Wielkiej Brytanii wygłoszą zdalnie 11 referatów plenarnych. W tym roku po raz pierwszy organizatorami konferencji IB2MaC są instytucje naukowe z Europy Środkowowschodniej. 
 
Przedsięwzięciu towarzyszy otwarty konkurs fotograficzny „MM – Man and masonry”, w którym mogą wziąć udział zarejestrowani uczestnicy konferencji – zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Każdy uczestnik powinien dostarczyć maksymalnie trzy fotografie nawiązujące do tematu konkursu, w formacie od 150 dpi do 300 dpi. Zdjęcia można wysyłać do 25 czerwca br. na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (należy nadsyłać wyłącznie prace autorskie, które nie brały dotychczas udziału w żadnym innym konkursie i nie były nigdzie publikowane ani prezentowane). Jury konkursu przyznana trzy nagrody rzeczowe: I – cyfrowy aparat fotograficzny typu lustrzanka, II – cyfrowy aparat fotograficzny, III – zewnętrzny dysk pamięci. Zwycięzców poznamy w czasie trwania konferencji. 
 
IB2MaC’2020 będzie można śledzić w serwisie YouTube. Więcej informacji o konferencji i konkursie fotograficznym na stronie internetowej: www.17ibmac.com
 
Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Jan Kazior.
 
(bk)