Shanghai Ranking Consultancy przygotowała kolejny światowy ranking dziedzin naukowych – ShanghaiRanking's Global Ranking of Academic Subjects 2020. Znalazła się w nim Politechnika Krakowska, a także inne uczelnie z Polski. 
 
W rankingu, który publikowany jest od 2009 r., uczelnie z całego świata porównywane są osobno w każdym z 54 obszarów nauki, w kategoriach: „Engineering”, „Natural Sciences”, „Life Sciences”, „Medical Sciences”, „Social Sciences”.
 
Politechnika Krakowska została sklasyfikowana w kategorii „Inżynieria” w dyscyplinie naukowej „Inżynieria mechaniczna” na miejscach 301-400. W tym samym przedziale znalazły się też inne uczelnie z Polski: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Wrocławska, Politechnika Śląska, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Poznańska, Politechnika Łódzka. Politechnika Warszawska uplasowała się w tej dyscyplinie naukowej na miejscach 201-300. Pierwsze zajął brytyjski University of Cambridge. Na miejscu drugim i trzecim znalazły się chińskie uczelnie: Xi'an Jiaotong University i Tsinghua University. 
 
W tegorocznym rankingu najwięcej czołowych pozycji zajęły uniwersytety amerykańskie, m.in. Harvard University, Massachusetts Institute of Technology (MIT) oraz Yale University.
 
 
(bk)