Po QS World University Ranking i szanghajskim rankingu dziedzin naukowych przyszła kolej na Times Higher Education World University Rankings. Politechnik Krakowska uplasowała się po raz pierwszy w zestawianiu THE – jednym z najważniejszych rankingów najlepszych uczelni na świecie. 
 
Times Higher Education World University RankingsTimes Higher Education World University Rankings przygotowywany jest przez brytyjskie czasopismo „Times Higher Education”, które zajmuje się tematyką szkolnictwa wyższego. W rankingu brane są pod uwagę wyniki poszczególnych uczelni w zakresie nauczania, jakości badań naukowych, transferu wiedzy oraz pozycji międzynarodowej. W najnowszym zestawieniu znalazło się w sumie 1527 szkół wyższych z całego świata, w tym 19 z Polski. 
 
Poza Politechniką Krakowską, po raz pierwszy w rankingu zostały odnotowane: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i Uniwersytet Wrocławski. Ponadto w Times Higher Education World University Rankings 2021 znalazły się: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet SWPS w Warszawie, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytet Śląski. 
 
Times Higher Education World University Rankings jest jednym z czterech najważniejszych światowych rankingów edukacyjnych (obok Rankingu Szanghajskiego, QS World University Ranking i U-Multirank). Na czele najnowszego zestawienia uplasowały się uczelnie z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Oksfordzki, drugie – Uniwersytet Stanforda, a trzecie Uniwersytet Harvarda. 
 
 
(bk)