Wspaniały sukces odnieśli reprezentanci AZS Politechniki Krakowskiej podczas Akademickich Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce, rozegranych w Łodzi. Wielką niespodziankę sprawiła zwłaszcza drużyna mężczyzn, zajmując 2. miejsca w klasyfikacji generalnej i klasyfikacji uczelni technicznych. Na starcie imprezy stanęło ponad 800 zawodniczek i zawodników z 70 uczelni, w tym sam Paweł Fajdek, czterokrotny mistrz świata w rzucie młotem. Politechnikę Krakowską reprezentowała 26-osobowa ekipa, która przywiozła worek medali z rywalizacji w dyscyplinie, uważanej za najbardziej prestiżową w AMP i nie bez przyczyny nazywanej „królową sportu”.
 Sportowcy z PK
Podczas trzydniowej rywalizacji reprezentanci PK wzięli udział w 14 konkurencjach. Walka o każdy punkt do klasyfikacji generalnej trwała do samego końca, a o ostatecznym układzie tabeli zdecydowała sztafeta 4x400 m. Heroiczna walka o każdy ułamek sekundy dała nam niezwykły sukces. Reprezentacja mężczyzn zdobyła II miejsce w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski i II miejsce w klasyfikacji uczelni technicznych – mówi Krzysztof Pszczółka, kapitan i zawodnik medalowej ekipy, przewodniczący Samorządu Studentów PK.

Na prestiżowy sukces w generalnej klasyfikacji, w której ekipa PK wyprzedziła wiele mocnych drużyn, w tym zespoły akademii wychowania fizycznego z zawodowymi sportowcami w składzie, złożyły się świetne występy całej ekipy, a przede wszystkim dorobek punktów medalistów. Są nimi:

Sportowcy z PK Filip Kostkiewicz (Wydział Informatyki i Telekomunikacji) – w skoku wzwyż z wynikiem 197 cm zdobył 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski, 1. miejsce w klasyfikacji uczelni technicznych, 2. miejsce w klasyfikacji Klubów Sportowych AZS;

Piotr Kidoń (Wydział Mechaniczny) – w biegu na 400 m ppł z wynikiem 54.43 s zdobył 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski, 2. miejsce w klasyfikacji uczelni technicznych, 3. miejsce w klasyfikacji Klubów Sportowych AZS;

Patryk Marmon (Wydział Mechaniczny) – w biegu na 1500 m z wynikiem 3:57.33 zajął 2. miejsce w klasyfikacji uczelni technicznych, 3. miejsce w klasyfikacji klubów sportowych AZS;

Jakub Stolarski (Wydział Mechaniczny) – w biegu na 100 m z wynikiem 11.22 s zajął 3. miejsce w klasyfikacji uczelni technicznych;

sztafeta 4x100 m w składzie: Kamil Kubala (WIiT), Bartosz Osuch (WIŚiE), Piotr Kidoń (WM), Jakub Stolarski (WM) z wynikiem 44 s zdobyła 2. miejsce w klasyfikacji uczelni technicznych;

– sztafeta 4x400m w składzie: Patryk Marmon (WM), Filip Buliński (WIŚiE), Patryk Bednarz (WM), Piotr Kidoń (WM) z wynikiem 3:28.89 s zdobyła 3. miejsce w klasyfikacji uczelni technicznych.

Sportowcy z PKSkład medalowej drużyny mężczyzn PK:

Krzysztof Pszczółka (WIiTCh) – kapitan, Patryk Marmon (WM), Piotr Kidoń (WM), Jakub Stolarski (WM), Adam Wójcik (WM), Patryk Bednarz (WM), Jan Szmyd (WM), Adrian Starowicz (WM), Adrian Kochański (WM), Sebastian Werecki (WM), Bartosz Mak (WM), Wojciech Cetnarski (WA), Filip Kostkiewicz (WIiT), Kubala Kamil (WIiT), Filip Buliński (WIiT), Bartosz Osuch (WIŚiE), Oskar Nowak (WIL), Łukasz Ryz (WIL), Karol Sułkowski (WIL), Dominik Wójcik (WIL) .

Skład drużyny kobiet PK:

Maria Bielatowicz (WM) – kapitan, Weronika Brachucy (WM), Weronika Polczyńska (WIiTCh), Agnieszka Pikulska (WIiTCh), Katarzyna Biernat (WIL), Bogumiła Borek (WA),

Trenerki: Iwona Zięba, Agnieszka Słupska (CSiR)
Wyjazd na Akademickie Mistrzostwa Polski nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie ze strony prorektora ds. studenckich dr. inż. Marka Bauera, dziekana Wydziału Mechanicznego prof. dr. hab. inż. Jerzego Sładka oraz Centrum Sportu i Rekreacji na czele z mgr Barbarą Grabacką-Pietruszką. Podziękowania kierujemy również do naszych trenerek Agnieszki Słupskiej oraz Iwony Zięby, które organizacyjnie koordynują całą naszą sekcję, liczącą w tym roku ponad 60 osób – mówi Krzysztof Pszczółka.

Niespodzianka, którą sprawili politechniczni lekkoatleci, jest może zaskakująca dla rywali i kibiców, ale nie dla sportowców PK. To wynik długoletniej pracy sekcji lekkiej atletyki AZS PK. Była ona sukcesywnie budowana, a postępy sportowe najlepiej widać w wynikach osiąganych przez zawodników w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski  – od 30. miejsca w 2015 r., poprzez 29, 24, 17, 7. miejsce w ubiegłym roku, aż po tegoroczny, historyczny sukces w postaci akademickiego wicemistrzostwa Polski.

W klasyfikacji generalnej AMP zwyciężyły Uniwersytet Warszawski wśród kobiet i Politechnika Gdańska wśród mężczyzn.

Sportowcy z PKKlasyfikacja generalna mężczyzn AMP w lekkiej atletyce:Sportowcy z PK