W niedzielę, 8 listopada br. odbyła się – po raz pierwszy wirtualnie – VIII Gala Nagród Środowiska Studenckiego „Pro Juvenes”. W kategorii „Studencki projekt roku” zwyciężył prototyp elektronicznej protezy ręki autorstwa Agnieszki Tkaczyk z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Ponadto wyróżnienie w kategorii „Prostudencki NGO” otrzymała Fundacja Samorządu Studentów PK. Gala była transmitowana ze Studenckiego Centrum Kultury Politechniki Krakowskiej „Kwadrat”. 
 
Konkurs o Nagrody „Pro Juvenes” organizowany jest przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Przedsięwzięcie służy promowaniu aktywnych studentów i ich inicjatyw oraz podkreśleniu zasług osób i podmiotów przyjaznych żakom i wspierających potencjał młodych ludzi. W tym roku rywalizacja toczyła się w dwunastu kategoriach. Projekty z Politechniki Krakowskiej zyskały nominacje w czterech: „Studenckie inicjatywy prozdrowotne” („Gotuj z SSPK”), „Studia bez barier” („Niezbędnik studenta”), „Studencki projekt roku” (prototyp elektronicznej protezy ręki), „Student sportowiec” (Piotr Kidoń). Zwycięzcy plebiscytu zostali wybrani na podstawie głosowania internetowego, które przeprowadzono między 26 a 30 października.
 
Agnieszka Tkaczyk z protezą ręki podtrzymującą okularyW kategorii „Studencki projekt roku” zwyciężyła studentka Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, Agnieszka Tkaczyk. Środowisko studenckie doceniło stworzony przez nią prototyp elektronicznej protezy dłoni, sterowanej impulsami mięśniowymi. Wynalazek pomoże osobom po amputacjach w powrocie do normalnego funkcjonowania. Projekt został zrealizowany we współpracy z firmą ABB, globalnym liderem technologii z dziedziny energetyki i automatyki, w ramach 7. edycji Koła Naukowego ABB pod opieką Roberta Fiołka i Artura Zawadzkiego (ABB). proteza
 
W przypadku amputacji dłoni i ewentualnie części przedramienia, pozostałe mięśnie ręki mogą zostać wykorzystane do sterowania protezą, ale ponieważ dają słabe impulsy EMG, trzeba je wzmocnić przez profesjonalne czujniki, W moim prototypie sterowanie protezą odbywa się właśnie za pomocą zbierania i przetwarzania sygnałów EMG z mięśni przedramienia – tłumaczy Agnieszka Tkaczyk. W protezie jej autorstwa każdy czujnik zawiera trzy elektrody. Dwie (różnicujące sygnał) przykłada się w miejscach, gdzie pod skórą znajduje się brzusiec mięśnia. Trzecią – elektrodę odniesienia – przykleja się w „neutralnym miejscu” na skórze. Sygnały są przekazywane do programu odczytującego wartości progowe wzmocnionych impulsów EMG i kierowane do serwomechanizmów w protezie. Dysponując kilkoma czujnikami można programować podstawowe gesty. 
 
– Moje rozwiązanie jest prototypem, chcę je doskonalić i zaplanowałam już ulepszenia projektu. Dotyczą zarówno designu, jak i samej konstrukcji – zapowiada autorka rozwiązania. Pierwszy prototyp wydrukowała przy pomocy drukarki 3D, a pomysł na taki wynalazek zaczerpnęła m.in. z powieści Stanisława Lema. Obecnie pracuje nad drugą wersją prototypu w ramach 8. edycji koła naukowego ABB. – Chciałabym, by mój prototyp był niedrogi i dostępny dla wszystkich, którzy potrzebują takiej pomocy. Projektowanie tego typu urządzeń daje ogromną satysfakcję, ponieważ będą one mogły pomóc w powrocie do normalnego życia osobom po amputacji – dodaje Agnieszka Tkaczyk
 
 

 

 

 

 
Podczas VIII Gali Nagród Środowiska Studenckiego „Pro Juvenes”, nagrodę specjalną w kategorii „Prostudencki NGO” otrzymała działająca od 1990 r. Fundacja Samorządu Studentów Politechniki Krakowskiej. – Dziękuję Parlamentowi Studentów RP za wyróżnienie Fundacji. Już sama jej nazwa wskazuje, że współpracujemy z Samorządem Studentów Politechniki Krakowskiej. Wspieramy też Parlament Studentów RP, Forum Uczelni Technicznych, koła naukowe i akademickie związki sportowe. Prowadzimy także Studenckie Centrum Kultury PK „Kwadrat”, w którym animujemy życie kulturalne studentów. W tym roku obchodzimy jubileusz 30-lecia istnienia naszej Fundacji, więc tym bardziej cieszymy się, że nasza praca na rzecz środowiska studenckiego została doceniona – mówił podczas gali prezes zarządu Fundacji Samorządu Studentów PK mgr inż. Paweł Domino. 
 
(bk)
 
Na zdjęciach, Agnieszka Tkaczyk i jej projekt / fot. materiały A.T.