Bogatsza o nową kondygnację i ponad 1000 metrów dodatkowej powierzchni, dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wyposażona w nowoczesne narzędzia konferencyjne i systemy bezpieczeństwa, z nowymi przestrzeniami do studenckiego coworkingu i odpoczynku – po półtorarocznej przerwie Galeria „GIL” Politechniki Krakowskiej ponownie została uruchomiona. Od momentu powstania w latach 70. budynek stanowi przestrzeń do pracy i nauki dla studentów PK, tutaj odbywają się także wystawy oraz konferencje naukowe i biznesowe. Przebudowa kultowego miejsca na mapie kampusu głównego Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24 kosztowała blisko 15 mln zł. 
 
Dzięki nadbudowie nowej kondygnacji zyskaliśmy ponad 1000 m kw. dodatkowej powierzchni użytkowej na cele dydaktyczne i biurowe. Pomysłowo zaaranżowana przestrzeń galerii daje nowe możliwości organizowania konferencji i spotkań biznesowych czy aktywności studenckich. Prace remontowe miały bardzo szeroki zakres. Cały obiekt został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz obecnych przepisów w zakresie bezpieczeństwa – mówi rektor PK prof. Andrzej Białkiewicz. – Dzięki zmianie aranżacji pomieszczeń, zyskały na funkcjonalności sale dydaktyczne i pomieszczenia biurowe na I piętrze. Jest tu też nowa, otwarta przestrzeń dla studentów, m.in. na potrzeby coworkingu
 Wejście główne do Galerii GIL  Widok Galerii GIL z lotu ptaka
 
W przebudowanej Galerii „GIL” nowe siedziby będą mieć m.in.: Szkoła Doktorska, Centrum Transferu Technologii, Centrum Doskonalenia Badań Naukowych, Dział Współpracy Międzynarodowej wraz z sekcją Erasmus, Samorząd Studentów Wydziału Inżynierii Lądowej, Samorząd Doktorantów, Dział Zarządzania Nieruchomościami, będą też sale wykładowe dla Wydziałów Informatyki i Telekomunikacji oraz Inżynierii Lądowej.
 
Całkowita powierzchnia Galerii „Gil” po remoncie to 4111,82 m kw.  Dzięki pracom budowlanym, rozpoczętym w maju 2019 r., przybyło dokładnie 1090,52 m kw. dodatkowej powierzchni użytkowej na nadbudowanym piętrze. Kompleksowej przebudowie poddano też dotychczasowe kondygnacje. Zmiana aranżacji pomieszczeń na I piętrze umożliwiła uzyskanie bardziej funkcjonalnych sal do dydaktyki oraz biur, które spełniają obowiązujące warunki techniczne. 
 
 
Prorektor ds. ogólnych dr hab. inż. arch. Tomasz Kapecki, prof. PK oprowadza po zmodernizowanej Galerii „GIL” (rozmowę prowadziła Monika Firlej-Balik, kierownik FutureLab PK; film zrealizował Adam Sadło z FutureLab PK)
 

 

 
Bardzo ważnym aspektem przeprowadzonych prac było dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dostęp na wszystkie kondygnacje galerii zapewnia winda, która zatrzymuje się w holu głównym. Na każdej kondygnacji znajdują się odpowiednio przystosowane toalety. Ponadto, w przejściach między pomieszczeniami nie ma progów, które mogłyby stanowić utrudnienie. 
 
W ramach inwestycji wykonano termomodernizację całego budynku, pomalowano elewację, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, dostosowano obiekt do obowiązujących przepisów w zakresie bezpieczeństwa pożarowego. Wymieniono i uzupełniono okablowanie instalacji elektrycznej, słaboprądowej oraz AV, zamontowano energooszczędne oświetlenie, wykonano dodatkową wymaganą wentylację mechaniczną.  
 Nowa sala - nadbudowane piętro galerii  Nowe pomieszczenie biurowe w galerii z widokiem na budynek "Aresztu"
 
Galeria „GIL” została otwarta w 1973 r. Od tego czasu w budynku zorganizowano kilkaset wystaw znanych twórców i początkujących artystów. W obiekcie znajdowały się biura i sale wykładowe, stołówka oraz sala konferencyjna. Po przeprowadzonej właśnie przebudowie i otwarciu obiektu – gdy ustanie pandemia koronawirusa – wrócą tu ważne wydarzenia uczelniane, m.in. Dzień Otwarty PK, spotkania społeczności uczelni, akcje studenckie, konferencje naukowe i biznesowe.
 
(mas, bk)
 
Na zdjęciach, Galeria „GIL” po modernizacji / fot. Jan Zych