Studenci III roku architektury krajobrazu na Politechnice Krakowskiej postanowili – w ramach swoich zajęć – odwzorować Osiedle Podwawelskie w grze Minecraft. Projekt ma posłużyć mieszkańcom do przekazywania pomysłów na rewitalizację terenów blokowiska. Do 18 grudnia każdy zainteresowany może zaprezentować swoje koncepcje w wirtualnym świecie.  
 
Grafika przedstawiająca Osiedle Podwawelskie odwzorowane w grze MinecraftMinecraft to gra komputerowa, której ideą jest budowanie i niszczenie konstrukcji składających się z bloków, głównie sześcianów. Wirtualna zabawa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród miłośników gier. Minecraft doczekał się już 600 milionów użytkowników. Popularność gry oraz możliwości jakie daje postanowili wykorzystać studenci Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Nim jednak zdecydowali się przenieść jedno z krakowskich osiedli do świata gry, zbierali materiał, który posłużył dokładnemu odwzorowaniu blokowiska w Minecraftcie. 
 
Tematem Osiedla Podwawelskiego zajmujemy się już od wiosny. W trakcie praktyk część osób biorących teraz udział w projekcie związanym z Minecraftem była zaangażowana w wykonanie szczegółowej inwentaryzacji terenu Osiedla Podwawelskiego, która miała nam ułatwić projektowanie – mówi Angelika Pietroń, studentka architektury krajobrazu i współautorka projektu. – Wykonaliśmy inwentaryzację wraz z tabelą dendrologiczną występującej na terenie osiedla flory, przekroje przez teren z dokładnym odwzorowaniem budynków i wysokością znajdujących się tam roślin oraz zdjęcia. 
 Grafika przedstawiająca Osiedle Podwawelskie odwzorowane w grze Minecraft
Bezpośrednią inspiracją do wykorzystania przez studentów wyników pomiarów w świecie gry komputerowej były zajęcia z przedmiotu komunikacja społeczna. Ich uczestnicy musieli znaleźć sposób, aby od mieszkańców Osiedla Podwawelskiego pozyskać informacje, które pomogłyby rozwinąć projekt parku w tej okolicy. Ponieważ pandemia koronawirusa uniemożliwiła spotkania z mieszkańcami, żacy postanowili znaleźć skuteczną i ciekawą alternatywę. – Część osób w naszej grupie od lat hobbistycznie gra w Minecrafta. To świetna rozrywka, w której ogranicza nas tylko własna kreatywność, więc po propozycji koleżanki z grupy i po poparciu jej przez prowadzących zdecydowaliśmy się zaryzykować i podjęliśmy się tego zadania – tłumaczy Irmina Szostak, studentka architektury krajobrazu. – Co prawda połowa grupy nigdy nie miała styczności z grą, ale przeprowadziliśmy dwudniowe szkolenie, dzięki któremu uczestnicy poznali tajniki tworzenia w Minecraftcie.
 
Na podstawie podkładu z programu AutoCAD, młodzi architekci krajobrazu przenieśli do gry budynki, które stały się punktami odniesienia. Przyjęli też zasadę, że jeden klocek w wirtualnym świecie będzie równy jednemu metrowi. „Budowanie” osiedla zajęło studentom niecały miesiąc. – Zajęcia z komunikacji społecznej realizowane są przez dr inż. arch. Annę Staniewską oraz mgr. inż. arch. Jacka Konopackiego. Na cotygodniowych spotkaniach konsultowaliśmy się z prowadzącymi, którym pokazywaliśmy postępy naszych prac – mówi Angelika Pietroń. 
 
Grafika przedstawiająca Osiedle Podwawelskie odwzorowane w grze MinecraftW projekt zaangażowało się dziesięcioro studentów III roku studiów stacjonarnych na kierunku architektura krajobrazu na Wydziale Architektury PK: Agnieszka Bogusz, Justyna Dudzik, Patrycja Gauza, Irmina Szostak, Angelika Palasz, Angelika Pietroń, Anna Wilk, Damian Dajcz, Michał Smyda i Kamil Zieliński. 
 
Projekt studentów został umieszczony na serwerze i teraz wszystkie zainteresowane osoby mogą przedstawić swoje pomysły związane z zagospodarowaniem przestrzeni zielonej na Osiedlu Podwawelskim. Propozycje będą zbierane do 18 grudnia (w dni powszednie w godz. 16.00-22.00, a w weekend – od godz. 14.00 do 22.00). Szczegółowe zasady związane z dołączeniem oraz organizacją serwera gry znajdują się na facebookowej grupie. Można także skorzystać z kanału „Sprawa dla architekta” w aplikacji Discord i zadać pytanie twórcom projektu. Studenci prowadzą też profil na Instagramie: Zmieniam Podwawelskie
 
 
 
Młodzi architekci krajobrazu z Politechniki Krakowskiej planują po zakończeniu semestru wirtualny wernisaż prac przedstawiających kompletne projekty parku na Osiedlu Podwawelskim. 
 
(bk)
 
 
Na grafikach, Osiedle Podwawelskie odwzorowane w Minecraftcie / materiały Angelika Pietroń