Trzy prace obronione na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej zostały nagrodzone w Konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków i Zarządu Głównego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.

Rozstrzygnięto Konkurs Generalnego Konserwatora Zabytków i Zarządu Głównego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków na najlepsze prace studialne, naukowe oraz popularyzatorskie, dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa za rok 2020. W tym roku na konkurs w tym roku wpłynęło w sumie 35 prac z m.in.: Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Politechniki Warszawskiej, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Komisja konkursowa, która obradowała w dniach od 9 do 17 listopada br. nagrodziła 10 prac, a także przyznała 10 wyróżnień.

W konkursie nagrodzono trzy prace (jedną doktorską oraz dwie dyplomowe magisterskie), obronione na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

Nagrodę otrzymały mgr inż. arch. Marta Stachurska za pracę dyplomową magisterską pt. „Architektura Cyrkulacyjna - Muzeum Kultury przy założeniu klasztornym Sant'Agustino w Materze” (promotorzy: prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Kadłuczka, dr inż. arch. Barbara Zin, Prof. PK) oraz mgr inż. arch. Lidia Tobiasz za pracę doktorską pt. „Synagogi - żydowskie dziedzictwo kulturowe na Podkarpaciu” (promotor: dr hab. inż. arch. Dominika Kuśnierz–Krupa, Prof. PK).

Wśród wyróżnionych prac znalazła się praca magisterska mgr. inż. arch. Artura Pilcha pt. „Zamek Świny, Nowe Centrum Kultury” (promotorzy: prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Kadłuczka, dr inż. arch. Dominik Przygodzki).

Celem konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków organizowanego od 1989 r. jest zainteresowanie młodej kadry naukowej oraz studentów problematyką ochrony zabytków i muzealnictwa. Laureaci konkursu otrzymają nagrody pieniężne.