szachy diagonalne / fot. Jan ZychSzachy – pasjonująca, strategiczna gra planszowa, która od wieków towarzyszy ludziom. Wydawałoby się, że przez tak długi okres w grze wymyślono już wszystko – nowe strategie, sposoby rozgrywania partii oraz rodzaje szachownic. Jednak profesor z Politechniki Krakowskiej udowodnił, że jeszcze nie wszystkie pola zostały odkryte i zaprojektował szachy diagonalne.

 

 

Dr hab. inż. Zbigniew Kokosiński, prof. PK jest pracownikiem Katedry Automatyki i Technik Informacyjnych na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, a prywatnie – miłośnikiem gry w szachy. Nowa metoda gry jest ciekawsza niż szachy tradycyjne, a w dodatku pozwala początkującym graczom na rozgrywkę z bardziej doświadczonymi partnerami. Jak to często bywa, profesor Kokosiński dokonał swojego odkrycia przypadkiem.

 

Jakie dokładnie są założenia szachów diagonalnych, jak profesor je opracował i dlaczego mogłyby się nazywać szachami królewieckimi – odpowiedzi na te wszystkie pytania można znaleźć w grudniowym numerze „Naszej Politechniki”. Zapraszamy do lektury:

 

 Lesław Peters, Obróć szachownicę!, „Nasza Politechnika” 2020, nr 12 (208), s.24-25 >>>

 

 

(JS)

 

Na zdjęciu: szachy diagonalne / fot. Jan Zych