Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE, zlokalizowany na Politechnice Krakowskiej, przyznał nagrody dla najaktywniejszych uczestników kończącego się programu ramowego UE Horyzont 2020, w kategoriach: Uczelnia, Instytut badawczy, Przedsiębiorstwo, Nagrody indywidualne. Wśród laureatów znalazł się dr hab. inż. Paweł Ocłoń, prof. PK z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, który pozyskał i koordynuje realizację projektu badawczego RESHeat, polegającego na stworzeniu innowacyjnego zeroemisyjnego i autonomicznego systemu energetycznego, opartego tylko na instalacjach wykorzystujących odnawialne źródła energii.
 
Politechnika Krakowska pełni w projekcie rolę lidera międzynarodowego konsorcjum, w skład którego wchodzą czołowe europejskie jednostki naukowe z Włoch i Czech – Uniwersytet Sapienza w Rzymie i Uniwersytet Techniczny w Brnie, a także przedsiębiorstwa i firmy sektora MŚP: OILON z Finlandii oraz F.H.U. „CZAMARA” s.c. i ELFRAN z Polski. Całkowita kwota wsparcia badań to ponad 2,4 mln euro. 

 

 

Zdobywca tytułu „Gwiazda Horyzontu 2020”, dr hab. inż. Paweł Ocłoń, prof. PK opowiada o projekcie dot. systemu RESHeat (film zrealizowany w ramach działalności Regionalnego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE)

 

 
 
 
 
Celem konkursu „Gwiazdy Horyzontu 2020” było wyłonienie i nagrodzenie tytułem honorowym podmiotów uczestniczących w projektach realizowanych w ramach programu ramowego Horyzont 2020. Zostali nimi:
  • Kategoria Uczelnia: Uniwersytet Jagielloński – 7 koordynacji, 51 uczestnictw w programie H2020

  • Kategoria Instytut badawczy: Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk – 15 uczestnictw w programie H2020

  • Kategoria Przedsiębiorstwo: Metrosoft Polska Sp. z o.o. – 2 koordynacje w programie H2020
 
Zdobywcami tytułów w kategorii Nagroda indywidualna zostali: 
  • dr hab. inż. Paweł Ocłoń, prof. PK

  • dr hab. Michał Németh, prof. UJ

  • dr hab. inż. Aleksander Poreda, prof. UR

  • dr hab. inż. Urszula Stachewicz, prof. AGH

  • dr hab. Tomasz Żuradzki, prof. UJ
 
Przyznane zostały również dwie nagrody specjalne za popularyzację nauki i programu Horyzont 2020, które otrzymali: dr hab. inż. Krzysztof Fic i prof. dr hab. Alicja Józkowicz. 
 
Uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu „Gwiazdy Horyzontu 2020” odbędzie się w 2021 r., jeżeli pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna. 
 
(bk)