XIV Festiwal Nauki w Krakowie odbywać się będzie od 21 do 24 maja br. Weźmie w nim udział 14 krakowskich uczelni i 3 instytuty naukowe oraz zaproszone instytucje. W ciągu trzech dni festiwalowych na Rynku Głównym zaprezentują się wszystkie wydziały Politechniki Krakowskiej.

Przedstawiciele Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki wykonają wiele doświadczeń związanych z mechaniką i elektrycznością. Studenci specjalności technologie multimedialne pokażą filmy i prezentacje multimedialne. Wszyscy, którzy odwiedzą stoisko, będą mogli wziąć udział w grze terenowej na temat odkryć w fizyce, dowiedzieć się więcej o burzliwej historii liczb oraz sposobie ich zapisywania przez ... czteropalczastych kosmitów.

Na stoisku Wydziału Inżynierii Środowiska będzie można zobaczyć niezatapialną barkę, mikroskop laserowy czy dowiedzieć się, jak zmierzyć wysokość wieży Mariackiej, i jakie jest zanieczyszczenie świetlne nocnego nieba nad Krakowem. Dla dzieci i młodzieży WIŚ przygotował warsztaty rysunkowe i warsztaty tworzenia zabawek (i nie tylko) z odpadów.

Pokaz robotów i ultralekkiego samochodu ekologicznego dla niepełnosprawnych („Buzz”) oraz prototypu bolidu (dwumiejscowego pojazdu typu fun-car), to główne atrakcje stoiska Wydziału Mechanicznego. Oprócz tego WM zaprezentuje widzom aplikacje mobilne oraz aplikacje interaktywne sterowane za pomocą ruchu.

Na stoisku Wydziału Architektury będzie można obejrzeć wystawy prac malarskich i rysunkowych studentów, architektoniczne makiety projektowe, a także wziąć udział w plenerowych warsztatach rzeźbiarskich.

Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej przedstawi zaawansowane techniki komputerowe w naukach elektrycznych. Dla widzów - quizy na tematy związane z elektrycznością, informatyką i historią techniki.

Wybuchowo i kolorowo zapowiada się na stoisku Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej, gdzie na zwiedzających będzie czekać wiele ciekawych doświadczeń związanych z pirotechniką, m.in.: otrzymywanie i spalanie czarnego prochu, barwne pianki, ognie bengalskie, świece dymne o różnej barwie dymu oraz roztwory fluorescencyjne. Chemicy z PK pokażą też, jak przemienić wodę w wino, piwo i mleko.

Wydział Inżynierii Lądowej zaprasza m.in. na gry, zabawy i quizy o tematyce budowlanej. Publiczność zapozna się z zasadami pracy konstrukcji żelbetowych z betonu i stali, pozna tajemnice budowy mostów, a także weźmie udział w przygotowaniu zbrojenia konstrukcji. Całości dopełni prezentacja urządzeń do badania konstrukcji betonowych oraz pokaz grafiki komputerowej i programowania w budownictwie.

Uroczyste rozpoczęcie XIV Festiwalu Nauki, z udziałem władz lokalnych i samorządowych, odbędzie się na scenie na Rynku Głównym w czwartek 22 maja br., o godz. 12.00, a udział w nim zapowiedział premier Donald Tusk.

Dzień wcześniej, w ramach Festiwalu reprezentanci szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich oraz uczelni będą uczestniczyć na krakowskich Błoniach w „Biegu po wiedzę”. Na dystansie 500 m planowany jest start reprezentacji rektorów i dziekanów krakowskich szkół wyższych.

Chociaż głównym miejscem prezentacji festiwalowych będzie Rynek Główny, gdzie powstanie namiotowe miasteczko nauki i kultury, to w tym samym czasie w budynkach uczelni, instytutów oraz innych organizacji odbywać się będą wykłady, spotkania, panele dyskusyjne, wystawy, warsztaty naukowe.

Idea Festiwalu Nauki w Krakowie zrodził się w czasie jubileuszu 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po UJ głównym organizatorem była Akademia Górniczo-Hutnicza (2005-2007), a po niej Politechnika Krakowska (2008-2010). Od roku 2011 funkcję koordynatora pełni Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Tegoroczne hasło Festiwalu „Z nauką przez wieki” nawiązuje do obchodów Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Szczegóły na stronie internetowej: www.festiwalnauki.ur.krakow.pl