Piotr Śliwiński najpierw ukończył budownictwo na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej, a następnie ruszył w swoją pierwszą podróż dookoła świata. Odbył ich do tej pory dwanaście. Co więcej, postanowił też zdobywać najwyższe szczyty poszczególnych kontynentów. W 2018 r. wyszedł na Mount Everest. Aż w końcu przyszedł rok 2020 i pandemia koronawirusa, która pokrzyżowała Złotemu Wychowankowi PK kolejne plany podróżnicze. Od czego jednak kreatywność i zaprzyjaźniona uczelnia? I tak na kampusie Wydziału Mechanicznego stanęła mongolska jurta, w której Piotr Śliwiński mieszka od marca minionego roku.  
 
Piotr Śliwiński przy wejściu do swojej jurty Przy budowie jurty pomagali Piotrowi Śliwińskiemu obywatele Mongolii i Etiopczyk. Z praktycznym wsparciem pospieszyli też pracownicy Politechniki Krakowskiej, którzy m.in. przygotowali namiot na trudne warunki jesienno-zimowe. Piotr Śliwiński już po raz trzeci w życiu zamieszkał na terenie PK. Najpierw – dość standardowo – w czasie studiów na Osiedlu Studenckim w Czyżynach. Po raz drugi podróżnik miał okazję spędzić kilka dni na Politechnice w niezwykłej placówce badawczej uczelni – Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych, gdzie w temperaturze obniżonej do -50 stopni Celsjusza przygotowywał się do wyprawy na Dach Świata. Wreszcie przyszła kolej na jurtę. 
 
Niezwykły mieszkaniec Politechniki Krakowskiej i jego egzotyczny dom przyciąga uwagę mediów. Ostatnio absolwent PK był bohaterem dwóch programów Telewizji Polskiej: reportażowego cyklu pt. „Głębia ostrości” oraz „Teleexpressu”. 
 
 
 
 
 
O niecodziennym pomyśle podróżnika mogliśmy już kilkukrotnie przeczytać na łamach miesięcznika „Nasza Politechnika”, w numerach: wrześniowym, październikowym i grudniowym. 
 
Piotr Śliwiński ukończył budownictwo na Politechnice Krakowskiej w 2006 r. Od tego czasu 12-krotnie okrążył kulę ziemską, za każdym razem zmieniając trasę, odwiedzając nowe miejsca i wykorzystując różne środki transportu. Jedną z takich podróży odbył 53-letnim polskim traktorem „Ursus”. Piotr Śliwiński jest także przedsiębiorcą. Podróżnik nie zapomina o PK i współpracuje z uczelnią, m.in. ze Stowarzyszeniem Wychowanków Politechniki Krakowskiej. W 2018 r. został laureatem Złotej Księgi Wychowanków. Jest pasjonatem szachów, karate (niebieski pas), paralotniarstwa (licencja pilota kategorii L – Polska, Włochy, Nowa Zelandia, Australia).
 
(bk)
 
Na zdjęciu, Piotr Śliwiński przy wejściu do swojej jurty / fot. Jan Zych