Autorzy prac dyplomowych obronionych na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej zostali docenieni w I edycji konkursu na najlepszą pracę dyplomową z zakresu dachów zielonych i żyjących ścian, organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie „Dachy Zielone”. Laureaci z PK to najliczniej reprezentowana grupa wśród finalistów. 
 
Celem Polskiego Stowarzyszenia „Dachów Zielonych” jest przede wszystkim rozwój idei tworzenia dachów zielonych w Polsce oraz wypracowanie platformy i sieci kooperujących podmiotów zajmujących się planowaniem, projektowaniem, tworzeniem, użytkowaniem, naprawą, produkcją i dostawą materiałów, a także badaniem i promowaniem dachów zielonych. PSDZ zamierza również inicjować projekty naukowo-badawcze w dziedzinach związanych z dachami zielonymi oraz służyć upowszechnianiu ich wyników. W ramach swoich działań, Stowarzyszenie zorganizowało konkurs na najlepszą pracę dyplomową z obszaru, którym się zajmuje. 
 
Jury oceniało wysoki poziom merytoryczny i graficzny nadesłanych projektów, oryginalność tematu i idei, zastosowanie rozwiązań ograniczających wpływ budynku na środowisko i klimat lokalny, w tym wykorzystanie zielonych dachów (i ewentualnie żyjących ścian) oraz ich pełną poprawność konstrukcyjną i materiałową. W kategorii prace magisterskie zwyciężyły absolwentki Politechniki Krakowskiej: Paula Karpowicz i Anna Karbowska – autorki pracy pt. „Po Prostu Węglówka. Rewitalizacja Terenów Poprzemysłowych i Adaptacja Magazynów na Centrum Nauki”. Dyplom został napisany pod kierunkiem dr inż. arch. Barbary Zin, prof. PK (Katedra Historii Architektury i Konserwacji Zabytków WA PK). Jury zwróciło uwagę na to, że w pracy, która dotyczy rewitalizacji dziedzictwa poprzemysłowego, pojawiają się elementy natury. Oceniający docenili też dojrzałe i wyczerpujące rozwiązania projektowe i ich interesujące graficzne przedstawienie.  
 
W kategorii prac magisterskich II miejsce zajął również projekt zrealizowany na Politechnice Krakowskiej – „Muzeum Pamięci Wiosek Zatopionych”. Jego autorką jest Aleksandra Irzyk. Praca powstała pod kierunkiem dr. hab. inż. arch. Tomasza Kapeckiego, prof. PK (Katedra Architektury Miejsc Pracy, Sportu i Usług WA PK). 
 
Politechniki Krakowskiej nie zabrakło w kategorii prace inżynierskie. II miejsce zdobyła Marcelina Smolarczyk, autorka pracy pt. „Łączka Nowohucka. Projekt zagospodarowania południowego otwarcia Placu Centralnego w Nowej Hucie w Krakowie” (promotor dr inż. arch. Izabela Styka). 
 
Absolwenci Wydziału Architektury PK otrzymali też wyróżnienia: za projekt „Planetarium z zespołem domów atrialnych – zabudowa wtopiona w ekosystem Górek Czechowskich” – Miłosz Mleczko, a za pracę „Rewitalizacja Fortu VII ‘Zbarż’ Twierdzy Warszawa” – Alicja Walczak.
 
(bk)