Drukuj
 
 
Stworzona na Politechnice Krakowskiej innowacyjna koncepcja wagonów sypialnych, uwzględniająca zwiększony komfort i bezpieczeństwo podróży na trasach długodystansowych, została doceniona w konkursie „Projekty wzornicze nowych pociągów klasy Intercity oraz koncepcje usług świadczonych w czasie podróży”, zorganizowanym wspólnie przez firmy Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A. i PKP Intercity S.A. Autorem nagrodzonego rozwiązania będącego także projektem inżynierskim jest Piotr Cebula, absolwent inżynierii wzornictwa przemysłowego na Wydziale Mechanicznym PK. 
 
Koncepcja wagonu sypialnego autorstwa absolwenta PK Koncepcja wagonu sypialnego autorstwa absolwenta PK
 
Głównym celem wspólnego przedsięwzięcia PESA Bydgoszcz i PKP Intercity, skierowanego do młodych projektantów, było wyłonienie najlepszych pomysłów ze szczególnym uwzględnieniem poziomu innowacyjności, kompleksowości opracowania oraz możliwości wdrożenia przy realizacji „Programu budowania potrzeb i doświadczeń użytkowników w pociągach Intercity”.
 
Konkursowa rywalizacja odbywała się w czterech kategoriach. Pierwsza pn. „Podróż pociągiem dziś i jutro” dotyczyła zmian i nowych trendów kształtujących podróż, a także redefinicji obecnego standardu i nowych funkcjonalności na pokładzie pojazdów wysokiej prędkości lub pojazdów typu double deck. W drugiej kategorii „Praca, jedzenie, zabawa i odpoczynek w podróży”, uczestnicy musieli przedstawić nową formułę wybranej aktywności i innowacyjnej usługi usprawniającej podróż oraz kształtującej pozytywne doświadczenia pasażerów. Trzecia kategoria „Dostępność i bezpieczeństwo” zachęcała do odpowiedzi na pytania: jak organizować przestrzeń i usługi uniwersalne, w tym dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych (m.in. osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze, kobiety w ciąży i z małymi dziećmi), jak sprawnie, komfortowo i bezpiecznie transportować różne typy rowerów oraz jak w przyszłości zapewnić odpowiedni poziom ochrony antywirusowej? Kategoria czwarta „Komunikacja wizualna” obejmowała identyfikację graficzną nowych usług, zintegrowane systemy informacji pasażerskiej w pociągach dostosowane do potrzeb wszystkich użytkowników, kolorystykę wnętrz i identyfikację poszczególnych stref w pojazdach szynowych. 
 Piotr Cebula
Koncepcja wagonu sypialnego autorstwa absolwenta PKLaureaci zostali wybrani przez interdyscyplinarne jury w skład którego weszli przedstawicieli dwóch firm organizujących konkurs. PESA Bydgoszcz przyznała trzy równorzędne nagrody, a jednym ze zwycięzców (kategoria „Podróż pociągiem dziś i jutro”) został absolwent Politechniki Krakowskiej, inż. Piotr Cebula. Jury doceniło jego projekt pt. „Koncepcja wagonu sypialnego”. – Moim celem było opracowanie nowej koncepcji wagonów sypialnych, tak, by zwiększyć komfort i bezpieczeństwo podróży na trasach długodystansowych. Sam sporo podróżuję koleją, zauważam problemy obecnych rozwiązań stosowanych w Polsce i stąd chęć zaprojektowania lepszego i wygodniejszego wagonu, który mógłby znaleźć zastosowanie w przyszłości – tłumaczy autor projektu z Politechniki Krakowskiej. 
 
Projekt autorstwa Piotra Cebuli wyróżnia ułożenie miejsc sypialnych równolegle do osi wzdłużnej pojazdu. Taki układ pozwoli zapewnić większą przestrzeń pasażerom, a także lepszy niż obecnie system przechowywania bagażu. Inspiracji do swojej pracy Piotr Cebula szukał w popularnych w Japonii hotelach kapsułowych. Wszystko po to, aby zwiększyć wśród podróżnych poczucie prywatności. 
 
Zdobycie tytułu laureata w konkursie organizowanym przez PKP Intercity i PESA Bydgoszcz jest dla mnie niezwykle ważne. Cieszę się, że w ten sposób została doceniona moja praca inżynierska. Do wyboru tematu zachęciły mnie zajęcia z projektowania pojazdów szynowych prowadzone przez mgr. Macieja Górowskiego z Katedry Pojazdów Szynowych i Transportu Wydziału Mechanicznego – mówi Piotr Cebula.  
 
Inż. Piotr Cebula jest absolwentem inżynierii wzornictwa przemysłowego na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Jak sam wspomina, szczególnie zadowolony jest ze zrealizowanego w trakcie studiów projektu koncepcyjnego „Niezbędnik Cukrzyka”, a także nagród zdobytych w konkursach „NOWA Butelka Napojowa” i „Projektuj z FAKRO – nowa linia klamek okiennych”. Oprócz designu i nowych technologii, pasją Piotra jest sport.
 
(bk)
 
Na zdjęciu, inż. Piotr Cebula / fot. archiwum prywatne