Małopolskie Centrum Budownictwo Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej otrzymało akredytację „ośrodka innowacji”, która przyznawana jest przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Na ministerialnej liście znalazło się w sumie 41 podmiotów, w tym Krakowski Park Technologiczny i Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.   
 
„Ośrodki innowacji” to podmioty zajmujące się transferem technologii i dostarczaniem usług proinnowacyjnych oraz współpracą z biznesem. Zakładanym efektem ich działalności jest rozwijanie innowacji w aspekcie produktowym i procesowym. W ramach „ośrodków innowacji” wyróżniono – ze względu na sposób i zakres funkcjonowania – instytucje wsparcia, a więc: parki technologiczne, naukowe, naukowo-technologiczne, przemysłowo-technologiczne, techno-parki; inkubatory technologiczne; centra transferu technologii; centra innowacji; huby innowacji cyfrowych. Status „ośrodka innowacji” nadaje minister właściwy w sprawach gospodarki na wniosek spełniający kryteria formalne i merytoryczne.
 
Ministerialna akredytacja dla Małopolskiego Centrum Budownictwo Energooszczędnego została przyznana do 2023 r. Jednostka Politechniki Krakowskiej należy do grupy akredytowanych „centrów innowacji” (CI), czyli ośrodków, które świadczą klientom wyspecjalizowane usługi informacyjne, doradcze i szkoleniowe o charakterze proinnowacyjnym. Adresatem kompleksowych usług proinnowacyjnych są najczęściej już działające przedsiębiorstwa lub firmy technologiczne, które potrzebują merytorycznego wsparcia dla realizowanej przez siebie działalności innowacyjnej. Wsparcie to może przyjmować postać: usług proinnowacyjnych, w tym transferu i wdrażania innowacyjnych rozwiązań; usług wspierających efektywne wdrażanie innowacji, w tym ocenę przedsięwzięć innowacyjnych, doradztwo technologiczne, finansowe, marketingowe, prawne i organizacyjne; kojarzenia przedsiębiorców z pracownikami naukowymi, m.in. poprzez kontakty z CI, z instytucjami badawczo-rozwojowymi oraz z właścicielami technologii i know-how; usług wspierających przedsiębiorców w procesie pozyskiwania środków finansowych i partnerów niezbędnych do realizowania ich aktywności innowacyjnej.
 
Logo Małopolskiego Centrum Budownictwo EnergooszczędnegoMałopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego działa od 2013 r. jako jednostka pozawydziałowa Politechniki Krakowskiej. Centrum propaguje ideę budownictwa niemal zeroenergetycznego, prowadząc aktywne działania w zakresie przemian budownictwa w Polsce. Jednostka kieruje swoją ofertę w szczególności do producentów materiałów budowlanych, deweloperów i architektów, a także wszystkich firm, które chcą ograniczyć zużycie energii. MCBE proponuje wykonanie audytów energetycznych budynków, świadectw charakterystyki energetycznej i symulacji energetycznych budynków. Ponadto eksperci MCBE zajmują się doradztwem energetycznym, pomiarami termowizyjnymi, specjalistycznymi obliczeniami oraz weryfikacją dokumentacji projektowej. Przygotowują też badania: szczelności powietrznej budynków, komfortu cieplnego pomieszczeń, jakości powietrza wewnętrznego VOC, współczynnika przenikania ciepła U dla przegród budowlanych. Dyrektorem Centrum jest dr inż. Małgorzata Fedorczak-Cisak.
 
Eksperci MCBE oferują swoim klientom Małopolski Certyfikat Budownictwa Energooszczędnego – pierwszy opracowany w Polsce dokument potwierdzający spełnienie warunków wymaganych przy projektowaniu i wykonaniu budynków energooszczędnych, zgodnych z kryteriami niemal zerowego zapotrzebowania na energię według dyrektyw UE. Certyfikat powstał w wyniku współpracy MCBE z Małopolskim Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego PK, Narodową Agencją Poszanowania Energii i Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk. Proces certyfikacji jest złożony i polega na weryfikacji projektu architektonicznego (doradztwo projektowe, sprawdzenie najważniejszych parametrów, np. współczynnika przenikania ciepła U dla przegród zewnętrznych), a także przeprowadzeniu badań i pomiarów w istniejącym budynku (termowizja, badanie szczelności, mikroklimatu i jakości powietrza wewnętrznego).
 
(bk)