Drukuj
 
 
Bezpłatne kursy e-learningowe podejmujące zagadnienia związane z Przemysłem 4.0 zostały przygotowane przez ekspertów z Politechniki Krakowskiej we współpracy z partnerami w ramach działalności hub4industry – regionalnego centrum innowacji cyfrowych (Digital Innovation Hub). Dzięki internetowym szkoleniom zainteresowane osoby poszerzą swoją wiedzę m.in. w zakresie druku 3D i technologii przyrostowych oraz akredytowanych laboratoriów badawczych i wzorcujących stanowiących wsparcie dla produkcji przemysłowej. 
 
Kursy e-learningowe na stronie konsorcjum Krakowski Park Technologiczny, firmy ASTOR oraz T-mobile, a także Politechnika Krakowska i Akademia Górniczo-Hutnicza wraz z ekspertami z BIM Klaster i Instytutu Kościuszki utworzyli hub4industry. Konsorcjum działa w ramach konkursu pn. „Standaryzacja usług hubów innowacji cyfrowych dla wsparcia cyfrowej transformacji przedsiębiorstw”, którego organizatorem jest Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. W 2019 r. ustanowiony został przez ówczesną minister przedsiębiorczości i technologii Program „Przemysł 4.0”. W jego ramach odbył się konkurs na podstawie którego wyłoniono Huby Innowacji Cyfrowych. 
 
Zadaniem tych punktów wsparcia dla firm przemysłowych jest m.in. prowadzenie działań informacyjno-demonstracyjnych, szkoleniowych oraz doradczych, związanych z transformacją przemysłową. Głównymi obszarami działalności konsorcjów są rozwiązania technologiczne dotyczące: łączności w technologii 5G, algorytmów uczących się (Sztuczna Inteligencja), Internetu Rzeczy (IoT), BIM (Building Information Modelling), chmury obliczeniowej, rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistość (AR i VR), automatyki i robotyki, Komputerowo Zintegrowanego Wytwarzania (Computer Integrated Manufacturing), cyberbezpieczeństwa, technologii przyrostowych (druk 3D). Huby pomagają też przedsiębiorstwom w poprawie ich konkurencyjności na rynku, w głównej mierze poprzez pracę nad procesami produkcyjnymi.
 
Krakowski Hub przygotował bogatą ofertę dla przedsiębiorców. Eksperci centrum innowacji przeprowadzają pilotażowe projekty wdrożeniowe (tzw. Proof of Concept), które pomagają zweryfikować planowaną inwestycję przed realnym wdrożeniem oraz diagnozy według metodologii ADMA (Advanced Manufacturing), wskazujące firmom ścieżki rozwoju i podnoszące konkurencyjność na rynku. Firmy, które biorą udział w eksperckim scanningu ADMA mogą uzyskać status Factory of the Future (Fabryki Przyszłości). Krakowski DIH oferuje również szkolenia w formie webinarów, warsztatów, meetup-ów oraz e-learningowej Akademii hub4industry. W tym obszarze działalności centrum, swoją ekspercką wiedzą i doświadczeniem dzielą się m.in. pracownicy Politechniki Krakowskiej. – Jednym z naszych zadań jest koordynacja i przygotowanie kursów e-learningowych z zakresu druku 3D, metrologii współrzędnościowej i inżynierii rekonstrukcyjnej. Wszyscy zainteresowani przedsiębiorcy i studenci mogą z nich skorzystać w dowolnej chwili za pośrednictwem strony internetowej: hub4industry.pl/akademia – mówi dr inż. Dominik Wyszyński z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej
 
Tematy kursów przygotowanych przez konsorcjum hub4industry to: „Wprowadzenie do Przemysłu 4.0. Specjalizacja wprowadzająca do Przemysłu 4.0”, „Building Information Modeling (BIM). Specjalizacja wprowadzająca do technologii BIM”, „Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT). Specjalizacja wprowadzająca do technologii IoT”, „Druk 3D i technologie przyrostowe. Specjalizacja wprowadzająca do technologii przyrostowych”, „Laboratoria badawcze. Specjalizacja wprowadzająca do tematyki laboratoriów badawczych i wzorcujących jako wsparcia produkcji”. 
 
Jedną z najbardziej popularnych technologii Przemysłu 4.0 jest technologia druku 3D. Kurs poświęcony tej tematyce został przygotowany przez dr. inż. Marcina Grabowskiego z Wydziału Mechanicznego PK. Szkolenie ma na celu zapoznanie uczestników z podstawami wytwarzania przyrostowego oraz omówienie możliwości ich wykorzystania w różnych branżach przemysłu. Z kolei kurs opracowany przez dr inż. Danutę Owczarek (Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej Wydziału Mechanicznego PK) polecany jest wszystkim zainteresowanym tematyką badań i wzorcowania, a szczególnie firmom, które już korzystają z usług laboratoriów badawczych i wzorcujących w celu zapewnienia odpowiedniej jakości produkcji oraz tych, które zamierzają uruchomić własną jednostkę. Warto wspomnieć, że w Polsce realizowany jest projekt, któremu lideruje Politechnika Krakowska, mający na celu utworzenie Narodowej Sieć Metrologii Współrzędnościowej
 
Strona internetowa krakowskiego Digital Innovation Hub: hub4industry.pl
 
(bk)