Koszykarki AZS Politechniki Korony Kraków wywalczyły brązowe medale 1 Ligi Kobiet. To najlepszy wynik spośród męskich oraz żeńskich klubów w Małopolsce, a to region o wspaniałych koszykarskich tradycjach. W kończącym ligową rywalizację dwumeczu o miejsce na podium podopieczne trenera Wojciecha Downara-Zapolskiego pokonały MUKS Poznań.

Sukces krakowianki przypieczętowały w ostatnią  sobotę, wygrywając na własnych obiektach z MUKS Poznań 81:73 w drugim meczu rywalizacji o brąz (w pierwszym w Poznaniu padł remis). To było uwieńczenie bardzo dobrego sezonu. Rundę zasadniczą drużyna Politechniki zakończyła jako zwycięzca grupy B. Najlepszym trenerem tego etapu został wybrany opiekun AZS Politechniki, Wojciech Downar-Zapolski, w przeszłości zdobywający medale mistrzostw Polski z Wisłą CanPack Kraków. Kapitan zespołu, Natalia Popiół została wybrana do najlepszej „piątki” zawodniczek. – Być może nie spodziewano się, że będziemy tak wysoko, ale to zasługa rzetelnej pracy i atmosfery wewnątrz zespołu – podkreśla trener Wojciech Downar-Zapolski.

Brązowa ekipa AZS Politechniki Korony Kraków Brązowa ekipa AZS Politechniki Korony Kraków Brązowa ekipa AZS Politechniki Korony Kraków

AZS Politechnika świetnie spisała się także w dalszej części rozgrywek, czyli fazie play-off. W 2. rundzie (do dwóch wygranych) stanęła naprzeciwko AZS-u Uniwersytet Gdański, który jeszcze kilka miesięcy wcześniej występował w ekstraklasie. Krakowski zespół wygrał pierwszy mecz u siebie, minimalnie przegrał w Gdańsku, a w decydującym starciu znów był górą, co dało awans do strefy medalowej. – To trzeba docenić, bo wyprzedziliśmy konkurentów dysponujących wyższym budżetem, szerokim i doświadczonym składem. Naszym zawodniczkom należą się duże słowa uznania – mówi Downar-Zapolski.
Trener Wojciech Downar-Zapolski
W półfinale rywalizacji o awans do ekstraklasy AZS Politechnika musiała uznać wyższość MKS-u Pruszków, ale w starciu o brąz ponownie triumfowała. Rywalizacja toczyła się nietypowo. Rozgrywano dwa spotkania, a o klasyfikacji decydował łączny rozrachunek. W pierwszym spotkaniu padł remis 72:72. Sobotni wynik z Krakowa 81:73 rozwiał wszelkie wątpliwości. Brązowy medal 1 ligi. przypadł krakowiankom. Awans do kobiecej ekstraklasy koszykówki wywalczyła w tym sezonie SKK Polonia Warszawa, lepsza w finale play-off od MKS-u Pruszków.

Dla krakowskiego klubu brązowy medal w 1. Lidze to ważny, ale nie jedyny sukces. Coraz bardziej intensywna praca z młodzieżą, rozbudowa grup młodzieżowych w oparciu o szkółkę sportową RadwanSport, prowadzoną przez byłego reprezentanta Polski w koszykówce Grzegorza Radwana, turnieje mające na celu aktywizację najmłodszych sportowców – to wszystko sprawia, że długie miesiące pracy nie idą na marne. – Gromadzimy wokół siebie coraz większą społeczność. Dotyczy to młodych graczy, ale też nowych partnerów biznesowych czy sympatyków. Już w trakcie sezonu spływało pod naszym adresem wiele pozytywnych słów – podsumowuje menadżer zespołu, Aldona Patycka, w przeszłości wielokrotna medalista mistrzostw Polski w koszykówce.

Barbara Grabacka-Pietruszka, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji Politechniki Krakowskiej, podkreśla, że koszykarskie sukcesy nie byłyby możliwe, gdyby nie wparcie uczelni. – Cały czas możemy na nie liczyć. Kolejni rektorzy Politechniki Krakowskiej mocno nam kibicują, a my staramy się realizować nasze założenia, żeby grały u nas głównie studentki. Wychodzi to bardzo dobrze, by podać choćby przykład Natalii Popiół, która jest na drugim roku architektury na naszej uczelni, ma bardzo wysoką średnią, a jednocześnie jest młodzieżową reprezentantką Polski i w naszym zespole gra pierwsze skrzypce. Takich dziewczyn mamy więcej. Około jedna trzecia naszego składu do studentki Politechniki. Mamy też zawodniczki, które studiują na AWF czy na Uniwersytecie Pedagogicznym. Potrafią pogodzić naukę z realizowaniem swoich pasji sportowych.

(ap, mas)

Na zdjęciach, brązowa ekipa AZS Politechniki Korony Kraków w sezonie 2020/2021: Weronika Mazur, Magdalena Ruta, Zuzanna Piwkowska, Katarzyna Kocaj, Małgorzata Zuchora, Sara Dolenc, Alicja Kopiec, Natalia Popiół, Agnieszka Krzywoń, Aneta Rola, Beata Koroszec, Kamila Żukowska, Wiktoria Filipowska, Agata Rafałowicz; trener Wojciech Downar-Zapolski; menadżer: Aldona Patycka; dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji: Barbara Grabacka-Pietruszka / fot. Adam Popek