Projekt SL2014: POWR.03.01.00-00-T021/18 „3-maj z fizyką - trzecia misja uczelni” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Celem projektu jest podniesienie kompetencji nauczycieli i uczniów szkół średnich oraz rozbudzenie zainteresowania naukami ścisłymi i technicznymi u uczniów szkół średnich poprzez realizację zajęć laboratoryjnych z fizyki i robotyki.

Projekt składa się z trzech zadań. Zadanie pierwsze to przeprowadzenie szkoleń dla nauczycieli szkół średnich. W jego ramach w Instytucie Fizyki PK organizujemy kursy dla nauczycieli szkół średnich - są to przede wszystkim zajęcia laboratoryjne (obejmujące doświadczenia z I oraz II pracowni fizycznej), ale także opracowywanie wyników tych doświadczeń oraz wykłady.

Zadanie drugie to praktyczne aspekty fizyki-przeprowadzenie zajęć laboratoryjnych z fizyki doświadczalnej. To zadanie adresujemy do uczniów szkół średnich. Instytut Fizyki PK udostępnia swoje pracownie specjalistyczne na których uczniowie szkół średnich pod okiem dydaktyków PK samodzielnie przeprowadzają i opracowują doświadczenia z różnych dziedzin fizyki.

Do uczniów szkół średnich adresowane jest również zadanie trzecie: fizyczne aspekty robotyki - praktyczne zajęcia z robotami. W czasie tych zajęć, uczniowie,pracując w małych grupach samodzielnie budują i programują roboty i drony - przy wykorzystanie do tego celu zestawów edukacyjnych.

Projekt obejmie ok 20 nauczycieli oraz ok 90 uczniów szkół średnich z Krakowa i innych miejscowości (np. z Dębicy).

Dofinansowanie: 329252,5 PLN