W dniach 14-16 maja br. odbyły się w Chorzowie i Katowicach Akademickie Mistrzostwa Polski w szachach. W turnieju indywidualnym mężczyzn złoty medal zdobył reprezentant Politechniki Krakowskiej, Szymon Gumularz, student I roku matematyki stosowanej na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji. Zawodnicy Akademii Leona Koźmińskiego wygrali klasyfikację generalną zawodów.

AMP 1W Akademickich Mistrzostwach Polski w szachach udział wzięli studenci reprezentujący 45 szkół wyższych z całej Polski. W ostatniej chwili, ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, organizatorzy musieli całkowicie zmienić plan rozgrywek. Początkowo całe zawody miały odbyć się w hotelu Diament Arsenal Palace w Chorzowie, ale ostatecznie turniej indywidualny kobiet został przeniesiony do Katowic.

Na listach startowych było wielu szachowych arcymistrzów i mistrzów międzynarodowych, m.in. aż dwunastu reprezentantów naszego kraju na Akademickie Mistrzostwa Świata w sportach umysłowych, których Polska była gospodarzem w 2020 r.

W turnieju indywidualnym mężczyzn najlepszy okazał się Szymon Gumularz – reprezentant Politechniki Krakowskiej, który ma na koncie wiele sukcesów związanych z królewską grą. W 2018 r. osiągnął mistrzostwo międzynarodowe, wielokrotnie zdobywał indywidualne i drużynowe medale oraz nagrody.

W turnieju indywidualnym kobiet podczas AMP złoty medal zdobyła Alicja Śliwicka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W turnieju drużynowym, a także klasyfikacji generalnej zwyciężyli szachiści z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Organizatorem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach był Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Głównym sponsorem AMP jest Grupa LOTOS S.A.