Politechnika Krakowska wraz z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, Uniwersytetem Pedagogicznym im. KEN w Krakowie i Politechniką Gdańską organizują nowatorski kierunek studiów podyplomowych pn. „Archikultura – edukator architektoniczny”. Umowa o współpracy w tym zakresie została zawarta 13 maja br. Koordynatorem przedsięwzięcia z ramienia PK jest dr inż. arch. Elżbieta Kusińska pracująca w Katedrze Kształtowania Środowiska Mieszkaniowego Wydziału Architektury. 
 
Archi 2 rekrutInicjatywa podjęta przez PK, UP, PG i NIAiU jest pierwszą tego typu w Polsce. Koncepcja studiów opiera się na założeniu interdyscyplinarnego dialogu między kierunkami pedagogicznymi i projektowo-architektonicznymi na rzecz tzw. powszechnej edukacji architektonicznej. Wszystko po to, by wykształcić kadrę edukatorów, mediatorów i nauczycieli przygotowanych do popularyzacji wiedzy o środowisku zbudowanym w kontekście powszechnego dążenia do podnoszenia kultury budowania i jakości otaczającej nas przestrzeni.
 
Pracownicy Wydziału Architektury PK będą aktywnie uczestniczyli w przygotowaniu i prowadzeniu studiów „Archikultura – edukator architektoniczny”. Studia są dwusemestralne i – dzięki hybrydowej formule – mają zasięg ogólnopolski. Większość zajęć będzie prowadzona on-line, natomiast stacjonarny zjazd zaplanowano w drugim semestrze, równocześnie i maksymalnie w trzech lokalizacjach do wyboru: Krakowie, Warszawie i Gdańsku – tłumaczy dr inż. arch. Elżbieta Kusińska. – Zjazdy będą realizowane przy wsparciu partnerskich oraz zaprzyjaźnionych instytucji kultury i edukacji, m.in. Politechniki Poznańskiej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie – mówi koordynator z PK. 
 
Studia „Archikultura – edukator architektoniczny” przeznaczone są dla absolwentów studiów I stopnia (licencjackich, inżynierskich) lub II stopnia (magisterskich), m.in. architektury, kierunków artystycznych, projektowych, humanistycznych, a także dla nauczycieli, wychowawców w świetlicach szkolnych, muzealników, pracowników domów kultury, animatorów kultury, osób pracujących w samorządach lokalnych i organizacjach pozarządowych. Program obejmuje pięć modułów tematycznych: „Baukultur i powszechna edukacja architektoniczna (PEA)”, „Wstęp do architektury i urbanistyki”, „Metodyka”, „Mediacja. Partycypacja. Dostępność”, „Edukator/mediator PEA”. 
 
Uczestnicy studiów podyplomowych „Archikultura – edukator architektoniczny” zostaną przygotowani do opracowywania i realizacji zajęć z zakresu powszechnej edukacji architektonicznej i przestrzennej w instytucjach publicznych, ośrodkach kultury, a także szkołach podstawowych i średnich. Studia pozwolą poszerzyć wiedzę na temat środowiska zbudowanego, architektury i urbanistyki, a także mechanizmów procesów planistycznych i partycypacyjnych. Dzięki rozbudowanemu zakresowi zajęć dotyczących metodyki, absolwenci otrzymają szeroki wachlarz praktycznych narzędzi oraz inspiracji do tworzenia autorskich scenariuszy zajęć, programów i wydarzeń edukacyjnych z zakresu powszechnej edukacji architektonicznej – dostosowanych do specyfiki wykonywanego zawodu i działań.
 
Rekrutacja na międzyuczelniane, interdyscyplinarne studia podyplomowe prowadzone wspólnie przez Politechnikę Krakowską, Uniwersytet Pedagogiczny, Politechnikę Gdańską i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki rozpoczęła się 13 maja i potrwa do 30 września br. Planowany termin rozpoczęcia studiów – 1 października br. 
 
Więcej informacji na temat tej inicjatywy, w tym rekrutacji, można znaleźć na stronach internetowych: niaiu.pl/archikultura i studiapodyplomowe.up.krakow.pl/direction/archikultura-edukator-architektoniczny
 
(bk)