Drukuj

 

 

Agnieszka Tkaczyk, studentka inżynierii biomedycznej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej, została laureatką 14. edycji konkursu „Kraków bez barier”. 31 maja br. w Pałacu Krzysztofory odbyła się kameralna gala, w czasie której przyznano nagrody.

 

 

Agnieszka Tkaczyk w czasie Gali przyznania nagród "Kraków bez barier"„Kraków bez barier” to konkurs organizowany przez Urząd Miasta. Jego celem jest promowanie innowacyjnych rozwiązań – zarówno architektonicznych, jak i technologicznych – oraz dobrych praktyk i inicjatyw mających korzystny wpływ na poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami. W tegorocznej edycji na konkurs wpłynęło 46 zgłoszeń – ośmiu przyznano nagrodę główną, a dziewięć otrzymało wyróżnienia.

 

Agnieszka Tkaczyk zwyciężyła w kategorii „innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze”. Jej projekt elektronicznej protezy dłoni sterowanej impulsami mięśniowymi pomoże osobom po amputacjach w powrocie do normalnego funkcjonowania. Studentka Wydziału Mechanicznego pracowała nad swoim wynalazkiem przez 9 miesięcy, a jedną z inspiracji były opowiadania Stanisława Lema. Projekt został zrealizowany we współpracy z firmą ABB w ramach 7. edycji Koła Naukowego ABB. Autorka rozwiązania zapewniła w czasie gali, że pracuje udoskonaleniem protezy i już zaplanowała ulepszenia dla projektu.


Zobacz też: Studentka Wydziału Mechanicznego PK zaprojektowała elektroniczną protezę ręki

 

 

To nie pierwsze wyróżnienie dla Agnieszki Tkaczyk za jej wynalazek. Elektroniczna proteza dłoni została doceniona także przez środowisko studenckie. Projekt zwyciężył w kategorii „studencki projekt roku” podczas VIII Gala Nagród Środowiska Studenckiego „Pro Juvenes”.

 

Zobacz też: Konkurs „Pro Juvenes” rozstrzygnięty. Elektroniczna proteza dłoni z PK nagrodzona przez środowisko studenckie

 

 

 

(JS)

 

Na zdjęciu: Agnieszka Tkaczyk / fot. archiwum prywatne