10 czerwca br. o godz. 19.30 odbędzie się koncert z okazji jubileuszu 30-lecia Akademickiego Chóru Politechniki Krakowskiej „Cantata”. W wydarzeniu będzie można uczestniczyć wirtualnie za pośrednictwem serwisu YouTube. Chórzyści z PK przygotowali ciekawy repertuar, w tym muzyczne niespodzianki.

Podczas jubileuszowego koncertu „Cantaty” usłyszymy m.in. utwory Claudio Monteverdiego, Zbigniewa Wodeckiego czy Ēriksa Ešenvaldsa. Transmisja on-line odbędzie się 10 czerwca o godz. 19.30 na kanale chóru w serwisie YouTube

Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” powstał w 1990 r. Od 2001 r. jego dyrygentem jest mgr Marta Stós. Zespół gromadzi studentów i absolwentów krakowskich szkół wyższych. „Cantata” prezentuje bogaty i zróżnicowany repertuar składający się z utworów polskich i zagranicznych. – Śpiewaliśmy i wciąż śpiewamy utwory kompozytorów wszystkich epok – od muzyki dawnej przez klasycznych, romantycznych aż do współczesnych. W repertuarze mamy wielkie dzieła wokalno-instrumentalne, jak oratoria czy msze, pieśni, psalmy, kolędy, gospel, utwory świeckie, pieśni patriotyczne, muzykę rozrywkową – tłumaczy Marta Stós.

Chór aktywnie uczestniczy w życiu Politechniki Krakowskiej uświetniając oficjalne uroczystości, a także jest stale obecny na mapie kulturalnej Krakowa. W ciągu trzydziestu lat działalności zdobył wiele nagród i wyróżnień podczas krajowych i zagranicznych konkursów oraz festiwali. – Chór „Cantata” wpisał się trwale w tradycję Politechniki Krakowskiej. Jego obecność przy najważniejszych uczelnianych wydarzeniach dodaje im rangi i niepowtarzalnej atmosfery. Jest nieodłącznym towarzyszem uroczystości inaugurujących nowy rok akademicki, Święta Szkoły czy okolicznościowych posiedzeń Senatów PK. Godnie reprezentuje i wspaniale promuje Politechnikę Krakowską podczas licznych koncertów w kraju i zagranicą. Jako zdobywca wielu nagród i wyróżnień dostarcza nam wielu powodów do dumy. Naszym studentom tworzy przestrzeń do rozwoju talentów i pasji, prawdziwego obcowania ze sztuką – mówi rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz.

W ostatnich latach pula nagród i wyróżnień Akademickiego Chóru PK „Cantata” poszerzyła się o: III miejsce podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Akademickich „Święty Krzyż” (lipiec 2016), Złoty Dyplom w czasie IV Rzeszowskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek (styczeń 2017), II miejsce na XXVI Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki” (styczeń 2017), Srebrne Pasmo w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Voce Magna” w Żylinie na Słowacji (październik 2017), I miejsce w kategorii „Chóry akademickie” na XX Łódzkim Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis” (listopad 2017), Srebrną Strunę w Ogólnopolskim Konkursie Chórów „O Złotą Strunę” w Niepołomicach (kwiecień 2018), I miejsce w V Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Akademickich „Święty Krzyż” (czerwiec 2018), Brązowy Dyplom na VIII Gdańskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym (marzec 2019), „Golden Plaque” oraz I miejsce w kategorii „Chóry i zespoły wokalne” na „XXV Balkan Folk Fest 2019” w Warnie w Bułgarii (sierpień 2019), II miejsce w kategorii „Chóry amatorskie świeckie” oraz wyróżnienie dla Marty Stós podczas XXXIX Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” w Białymstoku (wrzesień 2020), I miejsce w kategorii „Zespoły kameralne” na VIII Międzynarodowym Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek (styczeń 2021).

(bk)