Drukuj
 
 
31 studentów i doktorantów otrzymało – za wybitne osiągnięcia badawcze, projektowe i publikacyjne – finansowe wsparcie w ramach programu stypendialnego Politechniki Krakowskiej, realizowanego z Własnego Funduszu Stypendialnego. 
 
W bieżącym roku akademickim został uruchomiony nowy program premiujący aktywnych studentów-naukowców. Uczelnia stworzyła na jego potrzeby własny fundusz stypendialny. W 2021 r. trafiło z niego do odnoszących naukowe i konkursowe sukcesy studentów i doktorantów 200 tys. zł (100 tys. w pierwszej, lutowej edycji i 100 tys. zł w czerwcu). Stypendia będą przyznawane dwa razy do roku za prestiżowe osiągnięcia. Mogą to być wartościowe publikacje naukowe, aktywny udział w realizowanych na PK projektach badawczych (ze środków NCN, NCBiR czy Unii Europejskiej), zrealizowane patenty oraz wysokie miejsca w konkursach międzynarodowych lub krajowych.
 
Studenci Politechniki Krakowskiej są niezwykle aktywni, co przekłada się na duże sukcesy naukowe będące chlubą dla całej uczelni. Dlatego chcieliśmy w szczególny sposób uhonorować studentów i doktorantów za to, co robią dodatkowo poza programem studiów. Właśnie stąd wziął się pomysł na własny fundusz stypendialny i nowe stypendia, które są nagrodą dla aktywnych i motywacją do dalszej pracy – tłumaczy prorektor PK ds. studenckich dr inż. Marek Bauer, współinicjator własnego programu stypendialnego.  
 
W drugiej edycji programu stypendialnego Politechniki Krakowskiej doceniono 22 studentów studiów II stopnia oraz 9 doktorantów. Pola ich działalności naukowej są bardzo różne. Uznanie zdobyły m.in. dokonania Magdaleny Jankowskiej i Moniki Topy z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej. Pierwsza z pań bierze aktywny udział w projekcie badawczym w ramach konkursu TANGO 2, pn. „Implementacja fotogeneratorów mocnych kwasów protonowych (PAG-s) opartych o innowacyjne molekuły akcelerujące do aplikacji w przemyśle fotoutwardzalnych powłok polimerowych”. Politechniczne stypendium zostało przyznane studentce technologii chemicznej również za zdobycie – wraz z zespołem badawczym – srebrnego medalu podczas Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS 2020. Doktorantka na WIiTCh, Monika Topa, uczestniczy w prestiżowym projekcie finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki, a ponadto jest współautorką publikacji naukowej w czasopiśmie „Materials”. 
 
Wśród politechnicznych stypendystów nie mogło zabraknąć architektów. Należy do nich Patrycja Wierzchanowska – autorka publikacji „Miasta w chmurach. Ewoluujący schemat przestrzeni miast azjatyckich”, będącej częścią opracowania monograficznego z serii „Arch-Eco”. Studentka została także nagrodzona za zdobycie II nagrody w konkursie „Rewitalizacja Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Troninach”. 
 
Kierowanie projektem „Nowa metoda określania efektywnych właściwości materiałów kompozytowych” (finansowanym przez NCN), a także publikacja pt. „Effective properties of composite material based on total strain energy equivalence” w periodyku naukowym „Composites. Part B, Engineering” to osiągnięcia, za które nagrodzono Annę Wiśniewską z Wydziału Mechanicznego. 
 
Wśród laureatów stypendium z Własnego Funduszu Stypendialnego PK znalazła się studentka transportu, Gabriela Frań, która zdobyła II miejsce w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP, za swoją pracę inżynierską pt. „Analiza i koncepcja obsługi komunikacyjnej przystanku kolejowego Łuczyce”. Inny student Wydziału Inżynierii Lądowej – Kamil Wala – został doceniony za publikację „Słownik podstawowych pojęć i terminów norm ISO 19650-1 i 19650-2 – propozycja polskiej terminologii BIM”. 
 
Niezmiernie cieszy nas wysoka jakość osiągnięć studentów i doktorantów. Jesteśmy dumni ze wszystkich i z przyjemnością za nie nagradzamy – mówi prorektor dr inż. Marek Bauer. 
 
Studenci i doktoranci nagrodzeni w II edycji programu stypendialnego, realizowanego z Własnego Funduszu Stypendialnego PK: 
 
1. Agnieszka Fryźlewicz (WIiTCh)styp1
 
2. Aleksandra Wdowik (WA)
 
3. Marta Mojsik (WA)
 
4. Justyna Więcek (WM)
 
5. Karolina Szawiraacz (WM)
 
6. Patrycja Wierzchanowska (WA)
 
7. Magdalena Jankowska (WIiTCh)
 
8. Gabriela Frań (WIL)
 
9. Krzysztof Pszczółka (WIiTCh)
 
10. Dominika Krok (WIiTCh)
 
11. Monika Prokopiuk (WA)styp2
 
12. Paulina Sapuła (WIiTCh)
 
13. Klaudia Kluz (WIiTCh)
 
14. Patrycja Środa (WIiTCh)
 
15. Patryk Szymaszek (WIiTCh)
 
16. Wiktoria Kuzia (WA)
 
17. Aleksandra Paszkowska (WA)
 
18. Eduard Bairamov (WIL)
 
19. Anna Czaplejewicz (WIL)
 
20. Kamil Wala (WIL)
 
21. Jacek Bartusiak (WIL)pocig
 
22. Rafał Jaremski (WIL)
 
23. Anna Wiśniewska (WM)
 
24. Katarzyna Węglarz (Wrona) (SD)
 
25. Karolina Mazur (WM)
 
26. Maciej Pilch (SD)
 
27. Monika Topa (WIiTCh)
 
28. Krzysztof Polaczek (WIiTCh)
 
29. Mateusz Richter (WIŚiE)
 
30. Wojciech Bizoń (WM)
 
31. Emilia Franczyk (WM)
 
(bk)
 
 
 
Fot. Jan Zych