W środę 30 czerwca br. odbyła się wystawa prac studentów drugiego roku I stopnia kierunku architektura krajobrazu. Wystawa zatytułowana „Ukryte ogrody Krakowa – Klasztor Karmelitów” prezentowała studenckie koncepcje rewaloryzacji ogrodowego założenia Karmelitów w Krakowie „Na Piasku”. Projekty zostały udostępnione w ogrodach karmelitów przy ul. Karmelickiej 19.

Trzy uśmiechnięte studentki stoją obok planszy z plakatem wystawyPrace studenckie powstały w ramach przedmiotu „Projektowanie zintegrowane - rewaloryzacja ogrodów zabytkowych”, prowadzonego na drugim roku studiów I stopnia na kierunku architektura krajobrazu Wydziału Architektury PK. – Na wernisażu zaprezentowano 27 plansz ze studenckimi pomysłami, ukazującymi możliwości zaaranżowania ogrodu, wirydarza i dziedzińca Klasztoru Karmelitów przy założeniu, że pod dziedzińcem powstanie parking podziemny. Koncepcje pokazują potencjał tego miejsca, są zaproszeniem do dyskusji na temat jego przyszłości – mówi dr hab. inż. arch. Katarzyna Hodor, prof. PK, prowadząca zajęcia ze studentami wspólnie z dr inż. arch. kraj. Wojciechem Bobkiem i mgr inż. ogr. Katarzyną Fabijanowską. Jak wyjaśniła prof. Hodor, wszystkie prace nawiązują do tradycji miejsca i aspektów prawidłowo dobranej zieleni: – Studenci uwzględniali obecne uwarunkowania oraz stan zieleni, który oceniali wykonując aktualizację inwentaryzacji zieleni wraz z gospodarką drzewostanem, a także analizy widokowe, wartościowanie. Przy doborze roślin proponowali tradycyjnie stosowane gatunki, wzorowane na starych zielnikach lub ich zamienniki. Narys kompozycji nawiązywać miał do klasztornych układów, projekt obejmował również ołtarz polowy, altanę lub inny obiekt uzasadniony w koncepcji.

Wystawa „Ukryte ogrody Krakowa – Klasztor Karmelitów” to kolejna próba odnalezienia historycznej formy i treści dla zaniedbanych ogrodów klasztornych Krakowa, podejmowana przez studentów architektury krajobrazu Politechniki Krakowskiej. Przedmiot „Projektowanie zintegrowane – rewaloryzacja ogrodów zabytkowych”, w ramach którego tworzą swoje koncepcje, jest obecny w programie kształcenia na kierunku architektura krajobrazu od jego powołania na WA PK czyli od ponad 20 lat. Pod opieką architektów, architektów krajobrazu i specjalistów od zieleni studenci PK tworzyli już koncepcje ogrodów we współpracy z klasztorami oo. bernardynów, misjonarzy, franciszkanów, reformatów, paulinów.

(JS, mas)

Wzdłuż ścieżki ustawione są plansze z pracami studentów. Ścieżką spaceruje młoda kobieta, która ogląda prace. Cztery uśmiechnięte osoby stoją obok plansz z projektami studentów. Jedną z osób na zdjęciu jest prorektor ds. studenckich, dr inż. Marek Bauer Wzdłuż ścieżki ustawione są plansze z pracami studentów. Duża grupa ludzi spaceruje i ogląda wystawę. Dwie kobiety oglądają jeden z projektów. Młodsza kobieta jest autorką pracy i opowiada o niej drugiej kobiecie. W tle widać ludzi oglądających wystawę.

Fot. Jan Zych